Payitaht Abdülhamid’te, Abdülhamid’in Sabrı Sınanıyor.

Geçen bölümde Mahmut Paşa vurulmuş ve hepimiz ölecek diye korkmuştuk. Bu bölümde hastaneye kaldırılan Mahmut Paşanın doktorlar tarafından öldüğü söylenir, 05 Ocak 2019 Cumartesi 10:32


Payitaht Abdülhamit 68. bölümünde neler oldu ?


Payitaht Abdülhamid’te, Abdülhamid’in Sabrı Sınanıyor.

 

Geçen bölümde Mahmut Paşa vurulmuş ve hepimiz ölecek diye korkmuştuk. Bu bölümde hastaneye kaldırılan Mahmut Paşanın doktorlar tarafından öldüğü söylenir, fakat Seniha Sultan vedalaşmak için yanına gittiğinde Paşanın elini kıpırdadığını fark eder ve Mahmut paşanın bütün organlarının tam tersinde olduğu ve kalbinden değil de omzundan vurulduğu anlaşılır.
 

Abdülhamid yeni bir tertip düzenleyerek içerideki haini bulmak ister. Bunun içinde Mehmet Selimden yardım ister. Sanki Osmanlı Ordusu ihtilal yapmış ve İngilizlerden de yardım istemiş gibi yapar. Fuat Efendi, Vambery, Celalettin Paşa ve Tevfik Paşayı da zindana kaldırır, kendiside sanki rehin alınmış gibi zindana girer. Hepsi tertibin gerçek olduğunu zanneder, sadece Vambery bunun bir oyun olduğunu anlar. Abdülhamid hepsini sırasıyla sorgulatır, kendide bu sorguları dinler. Vambery İngilizlerin işbirliğini kabul etmez ve Hünkârın karşısında kendini aklar. Celalettin Paşaya çalınan silahlar sorulur, Paşa çaldığını itiraf eder, Abdülhamid tarafından tutuklanma emri verilir. Tevfik Paşa sorguda devletin başında Kırım Hanzadesi olarak kendisinin olması gerektiğini söyler ve Abdülhamid tarafından oda tutuklanır, sıra Fuat efendinin sorgusuna gelir.

Halil Halit kendini aklamak için hapishaneden kaçar, kendine şahitler bulur ama Samuel ondan önce davranarak hepsini öldürür. Mahkemede hakkında hüküm verilir ve kurşuna dizilerek idamı istenir. Osman Hünkâra gider ve Halil Halitin masum olduğunu, silahları Celalettin Paşanın çaldığını söyler, Paşa kendi ağzıyla da itiraf edince Abdülhamid derhal idam durdurulsun emrini verir.

Mahmut paşa öldümü
Tahsin Paşa, Bidar Sultana, Hünkârın ortada olmadığını söyler, saraya gelen Bidar Sultan, Hünkârın Tahtında Mehmet Selimi görünce şaşırır. Mehmet Selim vaziyeti anlatır. Abdulkadir plandan haberi olmadığı için Paşaları toplar, Mehmet Selim gelir ve devletin karar meclisi yerindedir der, ama Paşaların yanında küçük düştüğünü düşünen Abdulkadir öfkelenir ve abisiyle kavga eder. Mehmet Selim, Abdulkadire ( Türkün Devleti Başsız Kalmaz, İrfanın Pekse, İzanın Çoksa Devleti Yönetebilirsin) diyerek bölümün en iddialı sözünü söyler.

Halil Halit asıldı mı ?

Abdulkadir ile Naime Sultan babası ve anneleri için Fransa’dan getirdikleri ipek gömlek ve şalı hediye etmek için yanlarına giderler, fakat Abdülhamid hediyeyi kendi vatanında olmayan bir şeyi asla kabul etmem diyerek geri çevirir. Abdulkadir, Bidar sultan ile konuşurken Şivenazın moda evine kendisinin ve Naimenin ortak olduğunu söyler.
Şivenaz Fuat efendinin nerede olduğunu öğrenmek için Vambery’in yanına gider ve Abdülhamid’in planını öğrenir.
Yani anlayacağınız yine en heyecanlı yerinde noktayı koyduk. Bakalım haftaya Fuat ne diyecek? Halil Halit idam edilecek mi? Ve diğer sorular hepsinin cevabı bir sonraki bölümde.

 

Payitaht Abdülhamit 69. bölümünde neler olacak ?


Reyting sonuçları için tıklayın

Editör
Feride Özkılıç Tedik

Reyting tv yazarı
feridezkltdk@gmail.com