Diriliş Ertuğrul Sezon Finali Muhteşemdi

Ertuğrul, Berke Han ile görüşmeye gitmiş, fakat yine kurulan tuzaklara maruz kalmıştı

03 Haziran 2019 Pazartesi 12:03 < DİRİLİŞ ERTUĞRUL


Ertuğrul, Berke Han ile görüşmeye gitmiş, fakat yine kurulan tuzaklara maruz kalmıştı. Berke Han son anda yetişmiş Ertuğrul’u ve Alpleri kurtarmıştı. Berke Han, Moğol casusun en yakınındaki isim Kıyat olduğunu öğrenince, onu yakalama emri verir. Kıyat obaya gelip, Berke Hanın, Ertuğrul’a, Moğollarla girecekleri Cenk ile ilgili gizli evrakları Berke Hanın çadırından alır ve kaçar.

Obaya gelen Berke Han, durumu öğrenir, Ertuğrul ile birlikte, Arıkbuka ve Kıyat’ın peşine düşerler, Berke Hanın tuzağa düştüğü anda Ertuğrul yetişir, Arıkbukayı yakalar ve Hak Geldi, Batıl Zayi oldu diyerek öldürür. Berke Handa Kıyat’ı kılıçtan geçirir.

Berke Han anlaşmaya sadık kalacağını söyler ve Moğollar ile girecekleri Cenk ile ilgili bütün evrakları Ertuğrul’a verir.

İlbilge, Sırmayı çadır hapsine alır fakat Sırma yine hırsına yenilir ve İlbilgeyi zehirler, İlbilge son anda Sırmayı sırtından hançerler ve kendinden geçer. Kayı obasına Artuk beyin yanına getirilir. Artuk bey İlbilgeyi kurtarır.

Ertuğrul obaya gelir, düğün toyu kurulur ve İlbilge ile nikâhları kıyılır. Toyda, Bamsı Alpin anlattı beyit ile Ozanın okuduğu Gün Büyük, Zafer Günüdür şiiri geceye Damgasını vurur.
Diriliş Ertuğrul Yeni sezon ne zaman başlayacak ?
Yapım şirketinden açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız.  

Evet, Diriliş Ertuğrul sezon finali yaptı hem de muhteşem bir finaldi. Obasına yaptığı veda konuşmasında; bizler nice zalim, nice hain gördük, ah demedik, gidilmez denen yerlere gittik, aşılmaz denen dağları aştık, imdi tanyerinde yeni bir kızıllık, yeni bir doğum sancısı vardır, bu sadece karanlıktan aydınlığı, aydınlatacak yeni bir gün değil, yeni bir nizamın yeni bir devrin başlangıcıdır. Ve şimdi beklediğimiz an gelmiştir, yıllarca, tuz ektik ekmek bölüştük, gitmek var belki de dönmek yok, haklarınızı helal edin, bir nefesine bile hükmedemediğimiz şu cihandan dönenlerden, yılgınlık gösterenlerden veya kaçanlardan olmadık, olmayacağız, şimdi vakit kederle dolan Anadolu’ya diriliş mührünü vurma zamanıdır, der ve tekbirler ile birlikte veda ederek yola çıkarlar.

Son bölümde, Ertuğrul gittikten sonra Osman’ın Otağa girip, ey dedem şah yadigârı, atam emaneti akça otağı, seni zalimin korkusu, mazlumun sığınağı etmek andım olsun, ey beyliğimizin dayanağı gök pusat, bütün zalimler tükenene kadar seni kınına sokmamak andım olsun, ey atalarımın damgasını gök bağrında saklayan o kutlu sancak, seni cihanın dört bir yanına taşımak, burçlarda dalgalandırmak andım olsun, madem yeniden şahlanış olacak, mademki cihan yeni bir dirilişe gebe, o vakit bizlerde o dirilişin sancaktarı olacağız inşallah, der ve yeni sezonda bizi nasıl bir Diriliş Osman’ın beklediğinin sinyallerini verir.

Bu hikaye bir fetih rüyası görenlerindir, yılmadan mücadele edenlerindir, çileye talip olanlarındır, bu destan nizamı alem yolunda TÜRKÜN AYAK SESİDİR.

Diriliş Ertuğrul dizisini evlerimize sokan, izleme keyfini bizlere yaşatan tüm ekibe sonsuz teşekkürler.

Editör
Feride Özkılıç TedikTedik
feridezkltdk@gmail.com
63 defa okundu.
EtiketlerDiriliş sezon finali diriliş sezon finalinde neler oldu diriliş yeni sezon ne zaman
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir