Feride Özkılıç Tedik

feridezkltdk@gmail.com 13 Mayıs 2018 Pazar 09:47 DİĞER KÖŞE YAZILARI

11 AYIN SULTANI GELDİ

Nerde o eski Ramazanlar diyerek başlamak istiyorum yazıma, aslında her Ramazan kendi kendimize soruyoruz bu soruyu.
Müslüman topraklarına huzurun yağdığı, hem evimizi, hem kapılarımızı açtığımız, ruhların temizlendiği, nefsimizin köreldiği, ibadet ve şükür ayı Ramazan geldi.
Bereket, sabır, sevgi ayıdır Ramazan, parası olanın, olmayana el uzattığı, iftarın, sahurun, kuranın ve teravinin ayıdır Ramazan.
Eskiden Ramazanlarda iftar ile sahur arası, ortaoyunu, meddah, karagöz hacivat vardı, Ramazan sadece ibadet ayı değil, eğlence ayıydı.
Ramazanın en güzel taraflarından biride, iftara beş kala her evden mis gibi yemek kokularının yükselmesi, güllaçların hazırlanması, masaların donatılmasıdır.
Ne büyük hikmettir Ramazan, her yerden gelen pide kokuları, sokaklarda lokmacılar, komşuların, akrabaların iftar davetleri, ezanı beklerken edilen sohbetler.
Bin yıldan daha hayırlı olan, İçinde Kadir Gecesini barındıran, Kuranı Kerimin indiği, mübarek, mukaddes aydır, Müslümana ferahlık, şeytana darlık veren aydır.
Bu ayda oruç tutan, kibrini tutar, hırsını tutar, nefsini tutar, öfkesini tutar.
Muhtaç olanlar unutulmaz, iftar sofralarımız misafirlerle dolar, dost, arkadaş, komşu hep yanımızda duacımız olur.
Eskiden sadece, Ramazan davulcuları uyandırırdı sahura, onların manileri kulaklarımızda,
Eski cami direk ister, Söylemeye yürek ister, Benim karnım tok ama Arkadaşım börek ister, Sofranda fakir olsun, Tabağı çukur olsun, Karnı doyduktan sonra, Duayı okur olsun, Mübarek günler bize, Onbir ayın sultanı, Hosgeldin evimize…
Biz çocukken, hangi komşumuz oruç tutar bilirdik, babam sahura kalkınca, dışarı çıkar evlere bakardı, ışığı yanmayanı görünce, hadi kızım git falanca amcanlar uyuyup kalmışlar uyandır derdi. Kapılar çalınır, sahurda da, iftarda da yemekler paylaşılırdı, hastalara, dullara, öksüzlere, yetimlere kucak açılırdı.
Şimdi tutmayanın tutana, tutanında tutmayana ne sabrı nede saygısı kaldı, bu Ramazanda mezhep, dil, din, ırk, ya da görüş ayırt etmeden, tüm insanlar birbirine saygı duyup, kucak açsın.
Açın kapılarınızı sonuna kadar,11 ayın Sultanı Ramazan geldi. Sokaklar, camiler, minareler aydınlansın, Ramazanın eşsiz ruhu, İslam alemini sevgiyle kaplasın, şevkat ve merhamet hep yanınızda olsun.
Ramazanda, dertlilere derman, hastalara şifa, olun, düşmanlara dostluğu, küslere barışmayı, dargınlara kucaklaşmayı, öğretin, merhametsizlere merhameti, vicdanı ölü olanları uyandırmayı, adaletsiz olanlara, adaletli olmayı anlatın.
11 Ayın Sultanı Ramazan hoş geldin sefalar getirdin…
 
 
439 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Erkan ozkilic - 14 Mayıs 2018 Pazartesi 12:24
    Ablacım Size katılıyorum nerde o eski ramazanlar nerede komşular ama ramazan bereket ile sağlık ile geldi hoş geldi rabbim ramazan ve kurban bayramlarina kavuşturun
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?*ANKARA
STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
ATV YAYIN AKIŞI
FOX TV YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir