Feride Özkılıç Tedik

feridezkltdk@gmail.com 25 Temmuz 2018 Çarşamba 10:42 Diger kose yazilari

90’lar

90’lar

Sizleri bilmem ama bizim jenerasyon çoğunlukla tıpkı 80’ler gibi 90’larıda çok özlüyor. Geçtiğimiz haftalarda 80’li yıllar ile ilgili bir yazı yazmıştım, bugün dostlarla eskilerden sohbet edince, o yılları birazda sizler ile hasbıhal edeyim dedim, belki özleyenler vardır diye.
90’lar benim Radyoculuk yaptığım yıllar, hani şarkıda dediği gibi gençlik başımda duman, işte tam o yıllar, yüksel bel pantolonlar, vatkalar, erkeklerde yumurta topuk ayakkabılar, kafalarda kocaman topuzlar, kalın kemerler, rengarenk tokalar, küpeler, saçlarda perma modaydı, ve daha neler neler …
O yıllarda şarkılar bile ayrı güzeldi, her albüm radyolarda dinlenme rekorları kırar, yani kasetler anında satılırdı.
İçimizi ısıtan kıpır kıpır şarkılar vardı, biraz hatırlatmak gerekirse eğer; Yonca Evcimik’in, ah bir baksam diye başlayan 8’15 Vapuru, Mustafa Sandalın Onun Arabası Var dediği, zenginlik hayallerini çoğalttığı, Hakan Pekerin, ellerine kına yakmış diye başlayan Köylü Güzeli, Ben Güzelden Anlarım diyen, Kenan Doğulu, Emel’in Bastın Faka Bastın dediği, Nalân’ın Hadi  Yârim Bana He de dediği, Denizleri Aşta gel diyen İzeli, Yaman Sevda ile Çelik’i ve Ayşegül Aldinç’in Yanlışsın şarkıları bizlerin sessiz hayatlarını, kıpır kıpır yapan şarkılarıydı.
O dönemlerde televizyonlarda yeni yeni müzik kanallarının açılmasıyla kliplerin dönmeye başlaması, hayatımızda dönüm noktalarıydı, izlediğimiz her klip, sanatçıya olan hayranlığımızı bir kat daha çoğaltıyordu.

Tabi birde ayrılıkların, hüzünlerin ve tabi aşların şarkıları vardı.

Ayna Grubunun söylediği, Ölünce Sevemezsem Seni beklide 90’ların unutulmayan en romantik şarkılarından biriydi, arkasından Sibel Alaş çıkıverdi Adam dedi, uyuyanları uyandıran şarkısıyla, Arnavut Kaldırımı Demet Sağıroğluyla tanıştırdı, Protest müzik tarzıyla Ahmet Kaya Ne Sen Leylasın Nede Ben Mecnun diyerek farklılığını ortaya koydu, Aşkın Nur Yengi Susma diyerek aşka susanların dili oldu, Leven Yüksel’in Zalim diyerek oyunları  bozması ve tabiî ki koşan adam Mirkelam, bu isimleri ve bu şarkıları unutmak mümkün mü sizce,90’lı yıllarda, radyoyu başucumuza koyup, sessizce dinlediğimiz, kimi zaman gözlerimizden yaşların döküldüğü bana göre birazda hüzün yıllarıydı.
90’lı yıllarda televizyon kanallarında dizi furyası yeni yeni başlamıştı, o dönemlerde gündüz kuşağında oldukça kaliteli, aile dizileri vardı, onlardan biri de Ferhunde Hanımlar dizisiydi, ama ne diziydi.
Baba Evi efsaneydi, Bizimkiler ailecek heyecanla beklenen beklide o dönemin reytinglerini altüst eden dizisiydi, Çarli vardı, önceleri bir maymunun olması enteresan geldi, ama sonra herkes çarliyi sevdi, İkinci Bahar dizisi, aile bağlarını en iyi anlatan dizilerden biriydi, İnce İnce Yasemince, sonra Mükremin Abi, Olacak O Kadar bizlere tiyatroyu sevdirdi.
Anlayacağınız 90’larda,Savaş vardı, kan akıyordu, ülke beklide tarihinin en karanlık günlerini yaşıyordu, ekonomi berbattı, ama yinede güzel olan çok şey vardı…
Dergiler satılıyor, gazeteler okunuyordu, hatır soruluyor, selam veriliyordu, Gitar, Maksim, Beyoğlu, umut, sabır ve garip bir mutluluk vardı.
Ne dersiniz acaba 90’ları çok mu özlüyoruz…

 

 
603 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Feridun Kuru - 27 Temmuz 2018 Cuma 17:25
  Eskilere 90 lı yıllara götürdünüz beni çok güzel yıllardı Kaleminize yüreğinize Sağlık
 • Elfida kopal - 26 Temmuz 2018 Perşembe 23:43
  Valla 90 lari ozluyorum. Yasanan masumca arkadasliklari mahalle arkadaslarimi o sicakligi sevgiyi saygiyi safligi ozluyorum. Simdi herkez herseyi biliyor. Cocuklar sokak oyunu bilmiyor.bilemiyorlar insanlar o kadar kötü olduki kime güveneceğimizi bilemez haldeyiz hele teknoloji çığ gibi hayatimizda evde bile birbirimize günaydin demez olduk sosyal.medyadan günaydin diyoruz. Durum bu haldeyken 90 lar ozlenmez mi be gizel arkarkadasim agzina saglik.
 • Taner şener özkilic - 26 Temmuz 2018 Perşembe 18:25
  Evet Sadece o dönemdeki insan ilişkileri ve çocukluk günleri çok güzeldi.
 • Feridun kuru - 25 Temmuz 2018 Çarşamba 21:55
  Kaleminize sağlık geçmişi yaşattınız
 • Feridun Kuru - 25 Temmuz 2018 Çarşamba 21:03
  Feride Hanım Yine Bizleri Eskilere Götürdün Çok Ama Çok Güzel Günlerdi Köşe Yazılarınızı Çok Beğeniyoruz Yolunuz Bahtınız Açık Olsun .
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir