Feride Özkılıç Tedik

feridezkltdk@gmail.com 29 Mart 2019 Cuma 14:40 D??ER K??E YAZILARI

Her şeye Rağmen Hayatı Sevmek

Kimler kendisine bu soruyları soruyordur! Neden yaşıyoruz! Niçin yaşıyoruz?
Bir lokma ekmeğin peşinden, bir hırka almanın derdinden, doğum ile ölüm arasında kimine göre muhteşem kimine göre boş bir hayat…
Bu dünyadan elini eteğini çekmek mi! yoksa kederden, dertten kaçıp, vur patlasın çal oynasın bir hayat mı?
Hepimizin hüzünleri var bu hayatta, özlemlerimiz var, doyamadığımız sevgilerimiz var, paylaşmak istediğimiz ama paylaşamadığımız.
Hayatımızda, yüreğimize hapsettiklerimiz var, çıkartmak istediğimiz ama çıkartmaya cesaret edemediğimiz.
Elbette her şey paylaşmak için, ömür dediğin bir nefes, alırken uyanır, verirken uyuduğumuz.
Nefret ettiklerimiz var, yüzyıl görmesek aramayacağımız, öfkelerimiz var, elimize ne alsak kırmak istediğimiz, her an bağırıp, kalp kırasımız var.
Mutluluklarımız da var, hep sarılıp, kucaklayıp öpesimiz, her türlü duygumuz var, bazen sırasıyla bazen de hepsini aynı anda yaşadığımız.
Ya dertlerimiz! Var elbette, borcumuz, geçim sıkıntımız, ev daralmalarımız, iş sıkıntımız, can sıkıntımız, hastalığımız var. Bedenimizde bir ağrı bir sızı, yılların yorgunluğumu yükümü bilmem, siyatik mi, fıtık mı yoksa derinden işleyen migren mi?
Unutmamalı Hayat, Ölümün Karşıtıdır…
Bediüzzaman, Otuzuncu Lem’a isimli eserinde şöyle yazıyor;
Hayat; Şu kâinatın en ehemmiyetli gayesi, hem en büyük neticesi, hem en parlak nuru, hem en latif meyvesi hem gayet süzülmüş bir hülasası, hem en güzel cemali, hem en süslü ziyneti, hem insanı kâinat hükmüne getiren mucizevi bir hakikati ve kudret mucizesidir.
Konfiçiyüse sormuşlar; İnsanoğlunda seni şaşırtan şey nedir? diye.
Oda cevap vermiş; İnsanoğlu para kazanmak için sıhhatini verir, sonra sıhhatini kazanmak için parasını verir, istikbali düşünürken insanoğlu, yaşadığı günü unutur. Böylece ne bugünü yaşar, nede istikbali. Aslında ölüm yokmuşçasına yaşarken, yaşamamış gibi ölürler… der.
Herkes ölecektir, mutlu bir hayat herkesin hakkıdır, gülmeli, yemeli, eğlenmeli, sevmeli, sevilmeli,  paylaşmalı, çalışmalı, inanmalı, imanı olmalı, fakiri fukarayı doyurmalı, sadece bu dünyada zengin olma hayalleri kurmamalı, öbür dünyada da zengin olmalı.
Bir gün çok zengin bir adam oğlunu yanına alarak, insanların ne kadar fakir olabileceğini göstermek için bir köye götürdü. Çok fakir bir ailenin evinde bir gün-bir gece geçirdiler.
Şehre dönerken baba oğluna sordu: "Yolculuğumuzu nasıl buldun?" "Çok güzeldi babacığım" diye cevap verdi oğul. "İnsanların ne kadar fakir olabileceğini gördün değil mi?" "Evet." "Peki, ne öğrendin?" "Şunu gördüm" dedi oğul: "Bizim evde bir köpeğimiz, onların dört köpeği var. Bizim evde bahçenin yarısına gelen bir havuzumuz var, onların kilometrelerce uzunluğunda dereleri var. Bizim bahçede ithal lambalarımız, onların yıldızları var. Bizim terasımız ön bahçeye kadar, onların ki ise ufka kadar uzanıyor." Ufaklık konuşurken, babası şaşkınlıktan tek kelime bile edemedi. Ve çocuk ekledi: "Ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğiniz için, teşekkür ederim babacığım!"

127 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir