Feride Özkılıç Tedik

feridezkltdk@gmail.com 03 Ekim 2018 Çarşamba 17:20 D??ER K??E YAZILARI

Ne Kadar Adiliz

Ne Kadar Adiliz

Hayat hiç’de adil değil diyen, o kadar çok insan var ki, kendi kendimize,sormadan edemiyoruz, adil mi, değil mi!
Belkide herkes, kendi yaşadığı hayattan yola çıkarak bunu söylüyor.
Geçen gün bir Suriyeli ile sohbet ettim, bana o kadar acı bir hikâye anlattı ki, neredeyse iki gün kendime gelemedim ve sizlerle de paylaşmak istedim.
Savaş’ta 5 çocuğundan 3’ünü kaybetmiş, çocuklarının cesetlerini kendi elleriyle bombalanmış evinin yıkıkları içinden çıkartan bir babayı dinledim.
Çocukları,8,6 ve 3yaşlarındaymış,en küçük kızımı bulduğumda iki kolu yoktu,6 yaşındaki kızımın yüzü parçalanmıştı,8 yaşındaki oğlum, yıkılan molozların altında ezilmişti dedi, dedi ama benim içimi de yaktı geçti.
Bende ona, sende kalan iki çocuğunu ve eşini alarak Türkiye ye’ mi geldin dedim.
Hayır, olur mu, günlerce orada, burada gizli saklı yaşadık, eşim kaybettiğimiz çocuklarımızın acısına daha fazla dayanamadı ve kalp krizi geçirdi. Hastaneye götürdüm, ameliyattayken hastane bombalandı, eşimide orada kaybettim, dedi.
Sonrasında da 10 ve 12 yaşındaki çocuklarımı aldım, sığınmacı olarak Türkiye’ye gelmek zorunda kaldım.
Şimdi ne yapıyorsun diye sordum? Tek göz bir ev buldum, çocuklarımı okula yazdırdım, ben tarlalara, kavun, patates toplamaya gidiyorum, onunla geçiniyoruz. Bana dilenci muamelesi yapıyorlar, ama ben dilenmiyorum.
Çocuklarım Türkçeyi iyi konuşamadıkları ve Suriyeli olduğumuz için sokaklarda dışlanıyorlar, çocuklarının, çocuklarımla oynamalarına izin vermiyorlar o yüzden çok ağlıyorlar, ama ben çocuklarıma, olsun sakın onlarla kavga etmeyin, üzmeyin, onlarda haklılar diyorum. Bazen çocuklarım üzülmesin diye sokağa çıkmalarına izin vermiyorum.
Ama inanın biz kötü değiliz, savaştan, ölümden kalan iki çocuğum yaşasın diye kaçtık, Allah kimseyi kendi vatanından kaçmak zorunda bırakmasın dedi.
Yüreğime oturdu, çoook dokundu, çok.
İşimi, evimi, tüm birikimlerimi neredeyse tüm ailemi hatta sülalemi bu savaşta kaybettim ama hiçbiri vatanımı kaybetmenin acısı kadar acıtmadı canımı, dedi.
Düşünsenize hiç tanımadığınız bir ülkede, iki çocukla evsiz, işsizsiniz, size sığınmacı, Suriyeli, göçmen ve daha birçok şey söylüyorlar, bunların hepsi o kadar zor ki.
Ama yinede Türk Milletine minnettarız, Allah onları hiçbir zaman zorda bırakmasın, vatanlarından etmesin dedi.
Acının şekli her yerde aynıdır, acının, ırkı, dini, dili olmaz, olamaz.
Türkiye, kuruluşundan bu yana 90 yıl boyunca, çeşitli ülkelerden kaçan toplam 2 milyon sığınmacıyı kabul etmiştir.
Suriyeli sığınmacıların yarısından fazlası 1 milyon 200 bini 18 yaşından küçük, kadın sığınmacıların neredeyse tamamının okuma yazması yok.
Türkiye, bu güne kadar, Suriyeli mülteciler için yaklaşık 5,5 milyar dolar harcadı.
2014’de 15 ilde yapılan araştırmalara göre, Türkiye toplumunun yüzde 42,1’i Suriyeliler i ( Zulümden Kaçanlar),yüzde 20,8’i ( Ülkemizin Misafirleri),yüzde 20,1’i (Bize Yük Olan İnsanlar),yüzde 12,1’i (Din Kardeşlerimiz) ve yüzde 5,9’u ise maalesef ( Asalaklar Dilenciler) olarak görüyorlar.
Suriye’de sulhun sağlandığı, köy ve yerleşim bölgelerine Ocak ayından bu yana 603 bin Suriyeli geri dönüş yaptı.
Bazen ağzımızdan çıkan kelimeleri tartıp, birazda empati yapıp, öyle konuşulmalı.
Acıya ortak olmak, o acıyı azaltmaktır, aslında unutulmamalı ki, hırsız her yerde hırsız, dilenci her yerde dilenci, katil her yerde aynı katil.
Bunların dini, dili, ırkı olamaz, o yüzden biraz saygı, biraz EMPATİ…
459 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir