Feride Özkılıç Tedik

feridezkltdk@gmail.com 11 Mart 2018 Pazar 00:02 DİĞER KÖŞE YAZILARI

R E K L A M L A R

Başlığı okuduğunuzda, aklınızdan geçenleri az çok tahmin edebiliyorum.

Reklamlar, hayatımızın her anında, her yerinde, otobüs'de, metro’da, sokakta, alışverişte, uçakta ve daha birçok yerde, alıştıkmı alıştık…

Hayatımız öyle bir hale geldi ki, reklam içinde, reklam izliyor ve tüm bunlara bir şekilde katlanıyoruz.

Fakat televizyon izlerken, aslında izlemeye çalışırken, yayınlanan reklamlar çoğu zaman hepimizi çileden çıkartıyor. Reklam arası haber, program, dizi ya da film izlemeye başladık.

Düşününki bir dizi, saat:20’de bir önceki bölümün özeti ile başlıyor, saat 21’de yeni bölüm.

Çoğunlukla diziler saat:23.50’de ya da 24.00’te bitiyor. Saat 24’de kadar 15 dk. dizi yayını,15 dk reklam Yaklaşık 4.5 saatlik bir sürede 2 saat 15 dk reklam yayınlanıyor, inanması zor ama gerçek, öyle reklamlar var ki neredeyse 5 dakika sürüyor.

Elbette reklamsız olmaz Gazete, radyo, tv, dergi, afiş, tabela, billboard gibi kulvarlar aracılığıyla, ürün ve hizmetlerin halk kitlelerine tanıtmak gerekiyor. Reklam, ikna etmektir, o yüzden reklamcıların ikna kabiliyetleri yüksek, hayal güçleri ise muhteşemdir.

Reklam bilinci ilk olarak ne zaman başladı diye hiç düşündünüz mü? İlk televizyon reklamı 1950’de,radyo 1920’de,gazete reklamları ise 20.yüzyılın başlarında başlamıştır.

Sektörel açıdan bakıldığında reklam ciddi bir ihtiyaç. Peki, bu kadar çok reklam olmak zorunda mı?

Evet, olmak zorunda, Televizyonlarda aynı anda reklam yayınlama aslında bir gizli anlaşmadır, kanalların çoğu reklamla ayakta durmaktadır, giderlerini, çalışanlarının maaşlarını sadece reklamlardan karşılayan televizyon kanalları var, o yüzden reklam hayatımızın bir gerçeği ve olmak zorunda.

Radyo Televizyon Kuruluşlarının reklam kuralları var, o kurallardan biride, Konulu filmlerin veya televizyon filmlerinin (diziler, eğlence programları ve belgeseller hariç) süreleri kırkbeş dakikadan fazla olması halinde, her kırk beş dakikalık süre sonunda bir kez olmak üzere reklam için kesinti yapılabilir. Film kırk beş dakikadan fazla ise kırkbeş dakikadan sonraki zamanda her yirmi dakika aralıkla reklam yerleştirilebilir..

Aslında yapılan kurallara uygun, Ne kadar reklamlara kızsak da, çileden çıksak da reklamlar her anımızda olacak, eğer maddi gücünüz var ise, tanıtıma ihtiyaç duyuyorsanız, yeni ürün tanıtımı yapılacaksa reklam en mantıklı karar ve kaçınılmaz son…

Peki, reklamların güzel tarafları yokmu, elbette var, reklam hayatımızda olsun, olmalıda ama en azından dizilerde, filmlerde, haberlerde, çizgi filmlerde azalmalı, çünkü anlamını kaybetmeye başlıyor, uzayınca da doğal olarak sıkıyor.
428 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?*ANKARA
STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
ATV YAYIN AKIŞI
FOX TV YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir