Feride Özkılıç Tedik

feridezkltdk@gmail.com 02 Eylül 2018 Pazar 13:09 DİĞER KÖŞE YAZILARI

SAYGI PARAYLA SATILMAMALI...

Saygı parayla satılmamalı

Günümüz dünyasında, hangi ülkeye bakarsanız bakın hangi dine mensuplarsa, o dinin gereği ne ise onu yapar, inancını özgür bir şekilde yaşar.
diye bir söz var ve ne varsa bu söz çıktıktan sonra, inanca olan saygı birdenbire kayboluverdi.
Dünyada İslam dinine inanan, Müslüman olan, Kutsal kitabımız Kuranı kerimi okumasına ve gerçekleri bilmesine rağmen, herkes kendince bir İslam dini yaratmaya çalışıyor, yorumluyor ve etrafındaki herkesi de buna inandırmaya çalışıyor.
Hâlbuki buna hiç gerek yok…
Bugün Hindistan, Nepal ve Bangladeş birçok dine ev sahipliği yapıyor, Hinduizm diye adlandırılan mistik bir dine inanıyorlar, kitapları yok, peygamberleri yok ve ineğe tapıyorlar.
Bugüne kadar kimse onların neden ineğe taptıklarını sormuyor, küçümsemiyor ve hakarete maruz kalmıyorlar, çünkü inandıkları şey o.
Avrupa’da hiç kimse, gördükleri rahibelere neden siyahlar içindesin, neden bu kadar kapalısın diye kızmıyor, rahiplere, papazlara giydikleri cüppelerin hesabını sormuyor, çünkü dinleri bunu emrediyor, onlarda uyguluyor.
Peki, bizde saygı var mı?
Bugün ülkemizde çarşaflının mutaassıp’a, mutaassıp’ın türbanlıya, modern örtülün ün’de (bu yeni bir akım)bunların hepsine karşı olması, saygı duymanın önemini bizlere bir kez daha gösteriyor.
Başınızı örttüğünüzde ya da çarşaflı olduğunuzda laik olmuyor, mini etek ya da şort giydiğinizde inançsız oluyorsunuz.
Allahtan korkarım diyor, Peygambere laf ediyor, kimliğinde dini İslam yazıyor Kurban katliam diyor, Ramazan ayında oruç tutanlarla dalga geçiyor, dini İslam olan ülkesinde İmamlar, Müezzinler, Hafızlar yetiştirilsin diye açılan İmam hatipler kapatılsın diyor, Kuranı kerim okutulmasını, öğretilmesini çağ dışı buluyor,  ama unutuyor ki  bir yakını öldüğünde cenazesini o imam kıldırıyor.

 

Halbu ki yapacağı tek şey sadece SAYGI duymak.

Tek Kitap, tek Yaradan, tek Peygamber olmasına rağmen, herkes dini kendine göre yaşıyor, ya da yaşamaya çalışıyor, o halde bu saygısızlık niye…
Bugün sokakta türbanlı ya da çarşaflı birini gördüğünde Laiklik elden gidiyor diye bağıracağına, demekki onun inancı bu, bu şekilde giyiniyor diye ılımlı düşünmek saygı göstermek gerekiyor.
Elbette aynı durum şortlu,mini etekli ya da her ne giydiyse giyim tarzlarına göre eleştirmemek, yargılamamak,saygı duymak ve oldukları gibi kabul etmek gerekmez mi !
Eğer bunu yaparsak işte o zaman saygı, parayla satın alınabilecek bir durum haline gelmez.
Saygı sadece büyüklere, yaşlılara ya da kıymetlilere değil, kutsal bilinen değerlere de gösterilmelidir.
 

331 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir