Firdes Subay

71fsubay@gmail.com 07 Eylül 2018 Cuma 14:26 DİĞER KÖŞE YAZILARI

YALNIZLIK

Yalnızlık

"Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım, yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığı için yalnızım ben."

Yalnızlık kendini dünyadan kopmuş hissetme haline benzer. Yalnız bir insan kendini herkese ve her şeye kapatır. Kendi kabuğuna çekilerek iç dünyasıyla baş başa kalır. Ve buda bizim boşlukta hissetmemize neden olur.

Hınca hınç dolu kalabalığın içinde olsa da insan eğer kendi kabuğuna çekilmişse yalnızdır o... Zaman zaman herkesin kapıldığı bu duygu ne kadar bize yakın veya uzaktır bilemeyiz. Yalnız olmak bazı yönleriyle bize faydalıyken bazı yönleriyle de aşırıdır ve bizi depresyona sürükler.

Yalnızlık bize yaptığımız işleri sıradan ve sıkıcı gösterir. Yalnızlığı hayatımızın bir parçası gibi algılamaya başladığımızda da mutsuzluk, endişe ve karamsarlık da ona eşlik etmeye başlar. Bu duygular enerjimizi çalar ve eksiltir buda endişelerimizin artmasına neden olur.

Sürekli düşüncelerimizde kimse beni anlamaz, ben bu yalnızlığa mahkumum gibi hislere kapılırız. Birine anlatsak bize dışarı çık insanlara karış derler ve buda bizi anlamadıklarını gösterir çünkü biz kalabalığın içinde bile yalnız hissederiz çoğunlukla…

Yalnızlık kabullenilmesi zor bir duygu olduğu için bazı insanlar onu alışverişle ve farklı meşguliyetlerle ört bas etmeye çalışırlar. Bu şekilde içteki o eksiği dıştan gidermeye çalışırlar. Ama başaramazlar gittikçe daha da kötülerler. İçinde bulundukları döngüden kurtulamazlar.

Yalnızlıkla ilgili farklı tanımlamalar olsa da en geniş anlamıyla sosyal ilişkilerden mahrumiyet duygusunu içerir. Yalnızlık sadece tek başına kalmakla ifade edilemez bu bir süreçtir. Diğer insanlardan farklı hissetmeyi sağlar ve bu farklılığı bazen uzun süre aşamaz.

Yalnızlık, bireysel ilişkilerde başarısız olmakla da olabilir veya sahip olduğu çevreye uyum sağlayamadığı içinde olabilir. Yalnızlık duygusu yoğun olan kişi sebebi ne olursa olsun uzun süreli bir durumsa bir doktora gitmelidir ve tedavi olmalıdır.

Yalnızlığın hasta edecek boyutu olduğu mutlu edecek yönü de vardır. Mesela kendiyle baş başa kaldığında bir insan kendini daha iyi anlar. Kendi alışkanlıklarını, zevklerini, istek ve ihtiyaçlarını belirleyerek yaşamını ona göre yönlendirebilir. Umarım insanlar içinden çıkamaycakları yalnızlık duygusuna düşmezler veya düşmüşlerse de biran önce çıkarlar.

Yalnızlık duygusuna birde bir şiirle bakalım:

Yalnızlık nedir bilir misin?

Yalnızlık, uyumadan rüya görmek gibidir.

Daldığın deryalarda kaybolup

Geriye dönememektir…

 

Yalnızlık, ağlamak isteyip de ağlayamamak gibidir.

Gözyaşların dökülmesin diye çabalarken

İçine akan gözyaşlarında boğulmaktır…

 

Yalnızlık, kör kuyulara düşmek gibidir.

Düşerken kırdığın kalplerin

Düştüğün yerde seni bulmasıdır…

 

Yalnızlık, ölmek değil yaşamak gibidir.

Sen yaşadığını zannederken aslında

Yaşarken de ölünebileceğini göstermektir…

 

Yalnızlık, yağmurda ıslanmak gibidir.

Boş sokaklarda kaybolmuş gibi dolaşırken

Islandığının farkına varamamaktır…

 

Yalnızlık, buğulanmış camlara kalp çizmek gibidir.

Çizdiğin kalplerin içine kendi adını yazıp

Yanını boş bırakmaktır…

 

Aslında yalnızlık

Seni sevmek ama sevildiğini hayal bile edememektir…

 

Yavuz Demirok

 

 

 

294 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir