Halil İbrahim Karaman

ibrahimkaraman@reytingtv.com 14 Temmuz 2018 Cumartesi 10:37 D??ER K??E YAZILARI

UNUTULAN NOKTALAR

UNUTULAN NOKTALAR

İnsan bazen farkında olmadan kendisi için önemli olan şeyleri hayatında sıradan hale getirebilir. Annesi, babası, eşi veya çocuğu dahi olabilir bu. Ne zaman ki ayrı düşer veya ölümle ayrılır işte o zaman kıymet anlaşılır. Zaten “insan” denince manada dahi “unutma” vardır. Hal böyleyken ülkemizde ve dünyada uzun süredir “Kutlu Doğum” için her nisan ayında etkinlikler yapılıyor. Bunların şüphesiz birçoğu çok kıymetli, emek harcanan güzel çalışmalar. Ama akabindeki haftalar ne oluyor? İşte burada birkaç soru sorulabilir.

 • Günlük hayatımızda O(sav) var gibi davranabiliyor muyuz? Başka bir deyişle arkadaşlarımızla, ailemizle veya akrabalarımızla bir araya geldiğimiz meclislerde O(sav) olsa; neyi ne kadar konuşabiliriz?

 • Ticaret hayatımızda veya iş yerimizde harcadığımız mesailerde ne kadar O(Sav)’in izindeyiz? Kazancımız helal kalabiliyor mu? Veya O(Sav)’e gönül rahatlığı ile kazandığımızla aldıklarımızdan ikram edebilir miyiz?

 • Birbirimize karşı davranışlarımızda ne kadar İslam’ın en güzel üstünlüklerinden olan edebi ne kadar muhafaza edebiliyoruz? Mesela trafikte seyrederken, yolda yürürken veya otururken; O(Sav) yanımızda olsa gene aynı davranabilir miyiz?

 • “Ümmeti Ümmeti!” diye O(Sav) üzülürken biz Ümmet-i Muhammed(Sav)’den olmayı arzuladığımızı iddia ederken bunu ne kadar hak ediyoruz? Bir sakız alırken dahi bunun bir bedeli var diye düşünürken bu arzunun bedelini karşılayabiliyor muyuz? Kısaca, Peygamber kızı olmanın dahi bir öneminin olmadığını sadece salih amellerin gereğini ifade eden O(sav)’in istediği salih amellerin sahibi miyiz?

 • Ensar ve muhaciri kardeş ilan eden O(sav)in Ensar’ı veya Muhaciri olabiliyor muyuz? Mesela Suriyenin, Arakanın, Myanmar’ın, Irak’ın kısaca dünyadaki zulmet altındaki her Müslümana Ensar gönlü ile kucak açabiliyor muyuz? Ülkemize savaş ve eziyet yüzünden sığınmak zorunda olan din kardeşlerimizin Ensar’ı olabiliyor muyuz? Daha net sormak gerekirse bu mülteci diye söylediğimiz insanlara nasıl davranıyorsak veya zanlarımız neyse aynısını aralarında O(sav) var olsaydı yapardık diyebiliyor muyuz?

 • Vs..vs..vs…

Bu sorulara belki birçok şey eklenebilir. Önemli olan konu “Kutlu Doğum” bizim için sıradan olmamalı. Bir TV programı veya etkinlikte O(sav)’i anlatan Na’tlarla, hikâyelerle akan gözyaşımız gönlümüzde muhafaza edilmeli. Bunun yollarını aramalı ve bulmayız. O(Sav) hatırlamak hiç şüphesiz yolundan gidip, davasını ve Tevhid mücadelesini iyi anlayıp, fehmedip hayatımızın her noktasında yaşatmakla olacaktır. Bunun içinde eğer okumadıysak bazı eserlerin mütalaası ile adım atmamız gerekir;

 • İslam İtikad ve Akaid eserleri

 • Günlük hayatımızı ilgilendiren her alanla ilgili İslam Fıkıh eserleri ( ki İslam İlmihali bunun için bir başlangıç olabilir)

 • Hadis

 • İslam Tarihi

678 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir