Hayati KAYA

hayatagaci3@gmail.com 11 Ekim 2018 Perşembe 13:17 D??ER K??E YAZILARI

Bizi Anlatmalılar Bizi Bozmadan

Bizi anlatmalılar bizi bozmadan

Yeni sezona, bütün tv kanallarında onlarca yeni dizi ve devam eden dizilere yeni oyuncu katılımlarıyla iddaalı bir şekilde yayına girdi veya önümüzdeki haftalar sırayla yayına girecek.

        Bu yapımlar arasında ikisi hariç ki, bunlardan birincisi "Diriliş Ertuğrul" , ikincisi "Payitahat" dır. Bu iki yapımı ayırıyorum, diğerlerinde hikayenin kurgulandığı konu sürüklenirken, hikayedeki kahramanların hayat hikayesinde yaşam tarzları ve aşkları yapımlarda özellikle vurgulanarak üzerinde durulur. Çünkü hikayedeki kahramanların yaşam tarzıları ve aşklarının anlatımı dizinin izlenebilirlilik seviyesini belirler yani kısaca ne kadar reyting alacağını gösterir.

        Dizilerde izlenme oranlarını artırabilmek için hikaye kahramanlarını, toplumun değer yargılarını yıkarak, olayları normalmiş gibi gösterip sempatik hale getirmek, bütün yasa ve ahlak kurallarını alt üst ederek idol yaratmaktan geçtiğini düşünüp, hemen hemen hepsinin aynı yolu izlemesi toplumda ahlak erezyonuna neden olmaktadır.

        Dizi hikayelerinde anlatılan aile yapılarındaki çarpaşık aşk hayatları, aile içinde, toplumun yasak koyduğu yaklaşımları normalmiş gibi göstermek ne kadar doğru. Bir kardeşin evlilik yaptığı birine diğer kardeşin aşık olması gibi benzer konuların sıkca kullanılması reyting uğruna toplumumuza ihanet ve kültürümüzün yozlaşmasının temel nedenlerinden biri haline gelmiştir. Bir suç ve suçlular anlatılırken suç ne kadar yanlış suçlununsa mutlaka, hem yasalar hem toplum tarafından cezalandırılması gerektiği vurgulanmalı. Eğer ki suçu över suçluyu kahraman yapıp toplum gençliğinin önüne örnek teşkil edecek bir şekilde çıkarıp, toplumdaki yaşam kalitesinin, fırsatcılıktan, hile yapmaktan, hırsızlıktan, yolsuzluktan geçtiğini gösterip, iğrenç ilişkilerin, aldatmanın, yasak aşkın, ensest ilişkileri masumlaştırıp topluma sunarsanız, yanlış yapıyorsunuz demektir.

Dizi hikayeleri

ilgi çekmeli ve her bölümü izleyiciyi şaşırtmalı ki izlenebilsin. Bunu basite kaçarak iğrençlikle ve ancak bir aptalın veya zeka özürlü kafasıyla değil ahlaki ve yasal kurallara  ve kültürümüzün değerlerine bağlı kalınarakda kurgulanabilir.

        İnsanlarımız bazen bu dizilerin ve hikayelerinin, toplumumuzun genetik yapısıyla oynamak için planlandığı ve uygulandığı düşünülür. Oysa ki Diriliş ve Payitahat gibi yapımlar, hikayelerin özümüze ait olunca halkın tamamı tarafından teveccüh göreceği ve diğerleri içinse izlenmesi gereken yolu göstermiştir.

        Ülkemizin geleceği için doğru bir ufukla bizi anlatan, kültürümüzü anlatan, tarihimizi anlatan, dinimizi ve ahlakımızı anlatan, adaletimizi ve vicdanımızı anlatan ve bizim var oluş sebebimiz köklerimize yani fabrika ayarlarımıza geri dönmemize yardımcı olacak yapımlara ihtiyacımız vardır. 

603 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir