Hayati KAYA

hayatagaci3@gmail.com 06 Ağustos 2018 Pazartesi 09:36 D??ER K??E YAZILARI

Bu Kafayla Kimse Milyoner Olamaz

Bu kafayla kimse milyoner olamaz

Atv yayınlanan kim milyoner olmak ister adlı yarışma programı uzun bir zamandır, ister yaz ister kış sezonunda olsun izleyiciler tarafından ilgi gören bir yarışma programı.

        Yarışma programı diyorum, fakat yarışmanın içinde komedi, dram, trajedi, her şey var.

        Bir süre önce yarışmaya davet edilen Doçent Erman Gören adlı yarışmacı yaptığı eğitimle dikkat çekmişti, Harverd mezunu kardeşimiz yine Harverd üniversitesinde doktorasını tamamlamış Türkiye'de bir üniversitede akademisyen olarak görev yaptığını söylüyor, ve uzun uzun devam ediyor öğrenci psikolojisinden tutunda Türkiye'de eğitimin yetersizliğini anlatarak, bunu değiştirmek için arkadaşlarıyla beraber çalışmalar yaptığından behsediyor.

        Erman beyin eğitim düzeyini dinlerken küçük dilimi yuttum ve bu kesin bir milyonu alacak diye aklımdan geçirdim.

        Birinci soru. :

Öğretmen, öğrencilerden çiçek olmasını isterse, öğrenciler hangisini yapar.?

A)  Kollarını göğsünde bağlar.

B)  Ayağa kalkar.

C)  Ellerini havaya kaldırır.

D)  Tek ayak üzerinde durur.

        Koca akademisyen, bu kadar okul sınıf görmüş doçent, mtefordan girdi felsefeden çıktı ve sonunda, 

  _  " Biliyorum canım d şıkkı" dedi.

Öyle kalakaldım, gülsemmi ağlasam mı bilemedim. 45 dakika anlattığı eğitim ve o kibirli hareketleri bir anda utanca dönmüştü.

        Yine geçen gün bir bayan kardeşimiz yarım saat bilgi üniversitesi ekonomi bölümü mezunu olduğunu ve başarılarını uzun uzun anlattı. 

        Yarışma başlamış 4 soruda şöyle bir şey soruldu.

"Çin seddi hangi ülkededir"

  A) çin

  B) hindistan

  C) pakistan 

  D) japonya 

        Efendim soruyu görünce hadi canım, insanlarla dalga geçiyorlar diye düşünüyordum ki.., oda ne hanfendi cevabi bilmiyor. Hani olamaz cevabı biliyordur da bir hata yapmayayım diye düşünüyordur dedim. Meğer sahiden cevabı bilmiyormuş. 

        Cevabı sorunun içinde olan bir soruyu önce seyircilere sonra telefonla bir arkadaşına sordu, Allahdan arkadaşı doğruyu bildi. 

        Okullarda bu çocuklara ne öğretiyorlar Allah aşkına, yani hiç eğitim almamış birine Çin seddi nerde desen, Çin de der, gittikleri o şatafatlı isimli üniversitede bunların beyinlerini çıkarıp yerine samanmı dolduruyorlar. 

        Seyrederken çok gülmüştüm, yarım saat eğitimini anlat Çin seddi nin nerede olduğunu bileme rezil kepaze ol., sosyal medya bu olayla yıkılıyor, yıkılmıyıcak gibide değil. Ama şimdi üzülüyorum biz gençliği kaybediyoruz. 

        Bu arada, bu soru çıktığında atv'ye kızmıştım bu kadar çocukca bir soru olurmu diye, anladım ki adamlar çok haklılarmış ben onlardan özür diliyorum., ortalık üniversite bitirmiş, doktora yapmış cahillerle dolu. 

343 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir