Içimdeki Yangın (ıncendies)

Künyesi: Kanada yapımı. Senaryo yazarı; Denis Villeneuve, Wajdi Mouawad. Yönetmen; Denis Villeneuve. Oyuncular; Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Rémy Girard, Maxim Gaudette, Hussein Sami. Tür; gizem, dram…

23 Ağustos 2018 Perşembe 13:36 < YABANCI DİZİ HABERLERİ

İçimdeki Yangın

Künyesi: Kanada yapımı. Senaryo yazarı; Denis Villeneuve, Wajdi Mouawad. Yönetmen; Denis Villeneuve. Oyuncular; Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Rémy Girard, Maxim Gaudette, Hussein Sami. Tür; gizem, dram…

Filmi izlemek isteyenler olabilir, bundan dolayı filmin konusunu derinlemesine anlatmak istemiyorum sadece belirli bazı konularına parmak basmak istiyorum ve bir öngörü olması açısından ufak bir özet geçeceğim…

Annelerinin, ikiz çocuklarına bıraktığı iki gizemli mektupla başlar filmde kardeşlerin yolculuğu… Arayışa başladıkları zaman geçmişleriyle de yüzleşeceklerini bilmezler. Annelerinin istediği, birisi baba diğeri ağabey olan iki kişiyi bulmalarıdır. Oğlu, geçmişi geçmişte bırakıp yoluna devam etmek ister ama kızı ısrarla annesinin vasiyeti olan bu mektupları yerine ulaştırmayı istemektedir ve Ortadoğu’ya hareket ederler. Gerçeğe yolculuk başlar… Bu gerçek; sadece annelerinin ve öldüğünü sandıkları babalarının gerçeği değil, kendi gerçekleridir. Annelerinin yüreğinde sakladığı yangın, kor ateştir.

Film, yaşamımızdaki en önemli iki öğeyi vurgulayarak devam eder… Daha doğrusu birinci giriş ve ikinci giriş diye adlandırsak bu öğeyi, yanlış olmaz. Önce daha doğrusu bir öğenin ikiye yansımasıdır bu; birisi ki bu başlangıç, aşkın dine yenilmesidir… Gerçek sevgiyi bulmuş ve bunun için kendi değerlerinden geçmiş iki gencin dramıdır. Oldukça etkileyici bir giriş sahnesidir aşkla başlamak. Annelik duygusunu, çocuğunun topuğunda ki dövmede bulan ve aşkıyla harmanlayan kadının yürek yakan dramı… Diğeri ise; dinin karşımıza bir çıkmaz olarak çıkıp, bize bir terör gibi görünmesi ikinci girişimizdir.

Aslında filmin adı bana göre; numara olmalıydı. Bana Türk filmleri çağrışımı yapan ismi incendies yeterince tatmin edici bir isim olarak gelmedi. 72, birçok açıdan filme dikkat çekebilecek güçte bir olgu. Kendisine verilen numara ve bu isimle çağrılan bir mahkûm…

Film; insanların masum hayal dünyasına şiddetli bir tokat atıyor.

Devam ettikçe bu tokadın acısı daha da şiddetleniyor. Sorgulama ve bulmaca... Duygusal bir dolambaç çiziyor adeta önümüze. Gerçek değil ama öyle bir kurgulanmış ki gerçeklik hissi doğuyor bizde ve ciddi çok ciddi tepkiler verip lanetler okuyoruz yüreğimizden dilimizden, yaşam beklide değerlerimizi sorguluyoruz, “Din” gerçekten burada anlatıldığı gibi vahşimi; yoksa dinin arkasına sığınılarak mı bu vahşilik yapılmış.

Filimde dikkat çeken vurgu gene din olgusundan devam etmiş; savaş, Ortadoğu’da, Lübnan’daki iç savaşın vurgusu. Tabi biz bilmiyoruz bunu filmde, o an göremiyoruz ama irdelediğimizde yerin Ortadoğu ve Şehrin Lübnan olduğunu anca anlıyoruz ki burada yönetmenin vurgulamak istediği geleneksel dinin aşkı öldürdüğüne ve savaşın insan gerçekliğini yok edip hayvanlaştırdığına vurgu yapmasıdır… Dinler arası; Hıristiyanların ve Müslümanların ve Yahudiler arka perdede kalsalar bile gene burada da varlar, birbirini hangi düşünceyle olduğu bilinmez kırdıkları mizanseni üzerine bir vurgu. Film devam ettikçe ve aklınıza çelme taktıkça sizi dibe vurduran duygular yaşayacaksınız buna eminim ve beklide; “tarihin tekerrür ettiğinden” dem vuracaksınız. Geçmişten günümüze gelen din çatışmalarını düşündürecek size..

Duyguların sınırlarını zorlayan bu filmde aslında oyuncular tam olarak duygulara vurgu yapamamışlar özelliklede anne rolü tam olarak, duygusal çalkantıyı verememiş ama film, duygularımıza öyle bir çelme takıyor ki biz kendimiz, o kaosun içine girip duygusal sancıları iliklerimizde hissediyoruz.

Başta, kızın matematikçi öğretmeni onun içinde bulunabileceği durumu öngörüp bir matematik kuramıyla açıklıyor ve kendi dünyasına bakmasını dış dünyanın gideceği yolu ve çizgisini kapatmasına engel olmasını üstü kapalı tavsiye ediyor. Oyuncular biraz zayıf olsa da, teknik açıdan iyi bir film. İnsanın, hayal dünyasını ve algılarını şaha kaldıracak denli etkileyici. Eğer izlemedinizse tavsiye ederim. İzledinizse, buyurun burada filmi tartışalım beraber. Sizinde görüşlerinizi, duygularınızı öğrenmek isterim.

EDİTÖR
Firdes Subay
Reyting Tv yazari
71fsubay@gmail.com

484 defa okundu.
Etiketlerİçimdeki Yangın filmi Incendies vizyondaki filmler
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir