Karya OKTEM

karyaoktem@gmail.com 08 Ağustos 2018 Çarşamba 16:22 D??ER K??E YAZILARI

İstatistik Bilimi Nedir & Ne İşe Yarar?

İstatistik Bilimi Nedir  Ne İşe Yarar?

İstatistik, belli konularda toplanan veriler ile o konudaki soruları cevaplamak ve ileriye dönük çözümler aramak için kullanılan bir bilim dalıdır.
Örneğin; bir şirketin hangi ürünleri, hangi müşteri kategorisine, ne oranda satış yaptığını görmek için istatistik kullanılır. Bu konudaki parametreler(müşteri profilleri, satış sayıları, tarih, mağaza sayısı,vs.) ele alınarak oluşturulan data(nicel ve nitel verileri içeren excel tablosu) ile istatistiksel yöntemler kullanılarak(regresyon, testler vs.) aralarında herhangi bir ilişki/bağlantı var mı? Bu bağlantı birbirleriyle doğru/ters orantılı mı? gibi sorular yanıtlanır. 

Daha sonra da, en karlı model belirlenir ve rapor hazırlanır.

Bu da, şirketin gelecek yatırım ve planlarını sağlıklı ve kar etmeye yönelik geliştirmesine yardım eder.
Hayatın tüm alanlarında istatistikten yararlanılır(hava durumu, pazarlama, reklamcılık, sağlık, eğitim,...) çünkü devamlı olan her sektörün bir datası vardır ve datası olan her firma, bu verileri okumak, iyileştirmek ve geliştirmek ister. Bu yüzden de bir veri analistine yani istatistikçiye ihtiyaç duyar. Maalesef Türkiye’de istatistik günlük hayatımızda farkında olmadan sıklıkla kullanılsa da, çoğu insan bu konuda bilinçsiz bir eksik içinde. Üniversitelerde çoğu bölümün istatistiği seçmeli ders olarak bir dönem veya iki dönem vermesi, öğrencilerin yüzeysel fikir sahip olmasına yardım etse de, istatistik çok daha derin anlatılmalı ve öğretilmelidir çünkü herkesin istatistik bilgisine, temel matematik, biyoloji ve kimya bilgisine olduğu gibi ihtiyacı vardır.

385 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir