KİTAP ÖNERİSİ

Kırk şizofrenden bir öykü sıradan bir öykü kitabı değil. Hatta şizofreni hastalığı sıradan hiç değil.

06 Eylül 2018 Perşembe 10:22 < KİTAP KRALLIĞI

Okay Uludak
okay uludok ile ilgili görsel sonucu

Kırk şizofrenden bir öykü sıradan bir öykü kitabı değil. Hatta şizofreni hastalığı sıradan hiç değil. Nedir bu hastalık; şizofreni, bir çeşit psikolojik rahatsızlıktır ve çeşitleri vardır. Kitapta ki öykülerde de bunun çeşitlerine rastlıyoruz. Aslında onlarda normal insana benzer; bizim gibi yerler, içerler, hacet giderirler, uyurlar, uyanırlar, çalışırlar ve eğlenirler. Hatta hobileri de vardır. Ama bizden sadece tek farkları hayal dünyaları; beyinleri farklı çalışır ve benlikleri üzerinde, beyindekiler baskı kurup gerçekmiş algısı yapar. Buda onların hayal dünyasında yaşamasına neden olmaktadır. Bilmiyorum hiçbir şizofrenle karşılaştınız mı? Toplumumuz onlardan korkar, oysa onlarda bizim gibi sosyalleşebilen ve yeteneklerini toplumda sergileyebilen insanlardır. Hatta yazarımız “Oktay Uludak”ta bu şanslı azınlığın bir üyesidir ve gördüğünüz gibi güzel bir kitap yazmış.

Şizofreniyi, olduğundan yanlış kim tanıtmış topluma bilinmez ama sanılanın aksine bu renkli insanların dünyasını tanımak gerekiyor diye düşünüyorum. Oldukça ilginçler ve zekâları, normal insanlardan ileri… Rahatsızlığın, genlerden mi geldiği yoksa sonradan mı oluştuğu henüz kesin değil. Hatta şizofrenlerin beyin kimyasının değişik olduğu gibi, beyin yapılarının da değişik olduğu yapılan incelemelerle tespit edilmiş. Hastalığın seyrine göre, tedavi edilebilir veya edilemez durumu söz konusu olabilir. Bazı hastalar, tedavi edilerek ve ömür boyu ilaç verilerek normal bir yaşantı sürer. Tabi hastanelerdeki ileri derecede tedavi edilemez şizofrenleri saymıyoruz. Onlar artık bu toplumun dışında, kendilerine kurdukları dünyanın içinde yaşıyorlar ve bizim farkımızda bile değiller.

Size neden bunları anlattım? Çünkü onların dünyasını bilirseniz veya az buçuk fikir sahibi olursanız, kitabı daha iyi anlarsınız ve okurken keyif alırsınız diye düşündüm. Birazcık kuralsız bir kitap, anlatı yönünden. Sizde biraz kuralsız takılın okurken, iyi eğlenceler demeden önce size bir bölüm alıntı yapmak istiyorum kitaptan; Halının intikamı, hor görülen, dövülen, sıcak suyla yıkanan, beklide yarısı dökülen halı elbet intikam alacaktı. Yine bir Cuma namazı sırasında seccadenin üstündeki Sinbad secde ederken halı kaydı: “Zaaarrrt! Namaz bitti. Cemaat az kalsın öldürüyordu Sinbadı! Ya da biz öyle sanıyorduk. Ne malum? İyi eğlenceler…

 

Editör

Firdes Subay
71fsubay@gmail.com

315 defa okundu.
Etiketlerokay uludak kitabı kırk şizofren bir öykü kitabı çok satan kitaplar yeni çıkan kitaplar kitap tanıtımı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:04
Güneş 07:32
Öğle 12:40
İkindi 15:13
Akşam 17:36
Yatsı 18:59
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?13°ANKARA
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3048     EURO 6.0445     IMKB 92708     ALTIN 209,689    
sanalbasin.com üyesidir