Köpek öldüren Dizi : şahsiyet

Ay yapım prodüksüyonu, başrollerde Haluk Bilginer (Agah Beyoğlu), Cansu Dere ve Şebnem Bozoklu gibi isimlerin yer aldığı, senaryosunu Hakan Günday’ın kaleme aldığı bir ONUR SAYLAK dizisi...

28 Nisan 2018 Cumartesi 23:06 < YABANCI DİZİ HABERLERİ
Köpek öldüren dizi : Şahsiyet

 Ay yapım prodüksüyonu, başrollerde Haluk Bilginer (Agah Beyoğlu), Cansu Dere ve Şebnem Bozoklu gibi isimlerin yer aldığı, senaryosunu Hakan Günday’ın kaleme aldığı bir ONUR SAYLAK dizisi...

İzlediğim en kaliteli Türk dizisi

Başak Dizer Tatlıtuğ’un mükemmel kostüm seçimi (Agah Beyoğlu’nın desenli ve renkli çorapları ve tam bir İstanbul beyefendisi tarzı...)

Alzhemir hastası olan Agah beyin günlük yapılacaklar listesi şu şekilde işliyor: 
1- Kırmızı kalem al. 2- Nazif’i öldür. 

Türkiye’deki toplumsal sorunların her birine bu kadar incelikli dokunan bir dizi daha yok. 

----(Dikkat “spoiler” içerir !)----

Yani bu dizi sosyal mesajlar vermekten çekinmiyor. Tıpkı "Bomba patlıyor 50 kişi ölüyor panik olmuyorsunuz; tek tek ölünce mi panik oluyorsunuz?" gibi, tıpkı toplumdan dışlanan insanların yakılarak öldürülmesi ve Madımak'a gönderme yapılması gibi, tıpkı seviyorum aşığım adı altında karısına- sevgilisine şiddet uygulayan, işkence yapan veya öldüren erkeklerin mahkemede kravat taktı diye iyi halden serbest kalması gibi
(”Sakın bana ben de sevdim deme. Seninki sevgi değil, hınç. Hınçla sevilmez. Yok haksız tahrik, yok iyi hal… İndire indire bir madalya takmadıkları kalmış sana. Her zamanki gibi gereği düşünülmüş de gereği yapılmamış o mahkemede.”)
, tıpkı genç ve bekar kadının toplum baskısı altında uğradığı psikolojik şiddet  gibi, tıpkı iş hayatında kadının gördüğü cinsiyet ayrımcılığı gibi, tıpkı transların yalnızlaşması gibi... Bagajdaki dini malzemeler sayesinde güvenlik görevlisinin Agah'a(Haluk Bilginer) "Kusura bakma hacı amca" deyip fazla zorlamadan salması da bana kalırsa bir sosyal mesajdır. "Dindar adamdan zarar gelmez" mantığıyla serbest bırakılan Agah'ın bagajında bir ceset vardı. Din kisvesi altında birçok pis iş yürütüldüğüne de bir gönderme buydu...

Ayrıca türk siyasetinde medyaya yapılan eleştiri de bu sözlerle vurgulanıyor...
"Görüyorsun işte, benim yaptığım iş bu. gösteri işindeyim ben aslında.ve bu gösterinin bir tane amacı var, o da unutturmak. Unutturma sektörü aslında yani... Diyelim bir yerde bir katliam oldu, bir suikast oldu ama faili meçhul kaldı, ben bunu unutturuyorum. Çok büyük bir yolsuzluk oldu, yapan belli her şey belli, ben onu da unuttururum. Buluyorum senin katil hikâyesi gibi bir şey, masal gibi anlatıyorum. Herkes oturup ağzı açık dinliyor. O katil yakalanıyor başka bir katil ortaya çıkıyor, o yakalanıyor başka biri çıkıyor, o yakalanıyor başka biri… Yok, ben onların da hikâyelerini anlatıyorum. ama ne yapmıyorum biliyor musun? Herkesin belinde nasıl bu kadar ruhsatlı silah olabiliyor? Nasıl oluyor da insanlar bu kadar kolay silaha ulaşabiliyorlar, asla bununla ilgili haber yapmıyorum. eğer bir silahı unutturmak istiyorsan, o silahın kimi vurduğunu anlatacaksın."

Son olarak ülkemizde insanların tanışırken birbirine muhakkak sorduğu o meşhur soru “Nerelisin?” ‘in içirdiği derin bilgi için buyurunuz...
"Bu burçlar falan var ya, astroloji yani, prensip olarak çok saçma bir defa. İnsanın kişiliğini doğum tarihinden anlayamazsın. Hele geleceğini tahmin etmek, doğum tarihiyle olacak şey değil. O nasıl olur ancak biliyor musun? Doğum yeriyle… İnsanın geleceğini de kişiliğini de doğum yeri belirler. esasında bu burçları doğum yerine göre ayarlamaları lazım.
Bak, insanın doğum yerine göre bir kehanette bulunsalar mesela, onu anlarım. Sonuçta Trablus’ta, Peşaver’de ya da Angola’nın herhangi bir köyünde doğmuş bir çocuğun hayatının neye benzeyeceğini tahmin etmek zor değil. Eh, Toronto’da, Oslo’da, Tokyo’da doğmuş bir çocuğun da az buçuk ne olacağı belli. Bizim Anadolu insanı bunu bilir mesela. onun için de yeni tanıştığı bir kişiye “burcun ne?” diye sormaz, “memleket nere?” diye sorar. 
Ha bir de yükselen burç meselesi var. O da vatandaşlık oluyor. Yani hangi ülkenin vatandaşı olduğun… O da önemli. Suriye’de doğmuş bir Suriyeliyle, Suriye’de doğmuş bir Fransız’ın kaderi aynı olmuyor tabii. Burcum Halep ama yükselenim Fransız, o zaman, iş değişiyor tabii. ya da burcum Kongo yükselenim Belçika, durum farklı. İşte benim burcum kambura, benim kaderim de kambura..."

Tesadüflere inananlara...
“Adam 99 gün kapısını kilitler, 100.gün kilitlemeyi unutur ve aynı zamanda hırsız 99 gün önce tövbe eder 100.günde dayanamaz hırsızlık yapar” 

Varoluş sancısı çekenlere...
“Hiçbir dünyalı bu dünyaya dayanamaz ya da katlanamaz. Ya da inkar eder ya da yalan söyler ya da susar ya da kusar ya da kurar ya da kaçar ya da çalar ya da bozar ya da doğurur ya da boğulur ya da sarhoş olur ya da aşık olur ya da durur ya da kurur ya da solar ve sorar ve kızar ve dolar ve boşalır ve kasılır ve inanır ve yaratılır ve savaşır ve yaralanır ve dener ve yanılır.”

Anlaşamayanlara...
“”Mesele o değil ya, insanlar adam gibi dinlemiyor birbirini. Cümleyi bitirmeden otomatik cevap. Her şey otomatik zaten. Sonra anlaşamıyoruz, anlaşamazsın tabi!””

Son olarak: UNUTMA !
“Vicdan denen şey bağırsak gibidir sen uyurken de çalışır.”

Editör

Karya OKTEM


karyaoktem@gmail.com

                                           
  
1664 defa okundu.
EtiketlerŞahsiyet dizisi şahsiyet dizisi reytingleri şahsiyet dizisi cansu dere şahsiyet dizisi bittimi şahsiyet dizisi hangi kanalda reyting sonuçları
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir