La Casa De Papel

La Casa De Papel ilk olarak İspanya’nın “Antenna 3” kanalında geçtiğimiz Mayıs- Kasım ayları arasında toplam 15 bölüm halinde yayınlandı.

23 Mart 2018 Cuma 12:50 < YABANCI DİZİ HABERLERİ
La Casa De Papel ilk olarak İspanya’nın “Antenna 3” kanalında geçtiğimiz Mayıs- Kasım ayları arasında toplam 15 bölüm halinde yayınlandı. Reyting rekorları kıran ve son zamanların en popüler dizisi olan “La Casa De Papel” daha sonra Netflix’in yayın haklarını alması ile internet platformlarına da taşındı. Yüksek reytingleri ve izlenme oranlarıyla kısa zamanda çoğu izleyicinin favori dizisi oldu ve olmaya devam ediyor. 

Aynı zamanda dünya çapında da birçok ödül aldı. “Prison Break” gibi başarılı dizileri bile solda sıfır bırakan reyting sonuçları ve olumlu izleyici yorumları ile son zamanların en çok konuşulan dizisi de diyebiliriz.

Dizi aksiyon, gerilim ve kapitalizme karşı olan felsefesini izleyiciye başarılı bir şekilde aktarmayı başarıyor. Hiçbir sahnede seyirci gereksiz yere oyalanmıyor ve her olay son sürat heyecanla mantıklı bir şekilde ilerliyor. Bu da çoğu kişinin diziyi başladığı gibi tek solukta izleyerek bitirmesine neden oluyor(ilk defa bir diziyi eve kapanıp 2 günde bitirdim. Çoğu izleyici de yorumlarında böyle bir bağımlılığa neden olduğundan bahsetmiş ...) Bunun yanında, çoğu soygun temalı dizi ve filmde banka işlenirken bu dizide darphane soygunu işleniyor. Bu da orijinalliği ve farklı konsepti ile izleyiciye alıştığı dışında bir senaryo sunuyor.


“Tarihin en büyük soygunu: 2.4 milyar dolar. Kimsenin parasını çalmayacağız çünkü bu sefer biz basıyoruz !”

“Birinci ve en önemli kural: Kimseye zarar verilmeyecek ve kan dökülmeyecek, halkın bizi sevip desteklemesini sağlayacağız”


Karakterler:

Nairobi: (para uzmanı) (kalite kontrol şefi)
Benim favori karakterim. Neşe dolu, muhabbeti güzel, samimi kişi. Genç yaşta yaşadığı uyuşturucu bağımlılığı ve anne olma durumları gibi hayata erken atılmanın zorluklarını aşmaya ve kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan karakter. 
Tokio: (tomb raider) 
Tek kelimeyle “cazibe”. Hani şeytan tüyü dediğimiz şeyin bolca bulunduğu karakter. Bakışı, yürüyüşü ile herkesi elinde oynatabilecek bir çekiciliği var. Soğuk, çılgın, zeki ve bolca artistik aksiyon sahnesine sahip karakter(o motorla uçma ve kalaşnikof sahneleri neydi cidden ! WOWOWOW...). 
Rio: (kod uzmanı, bilgisayar kurdu) (elektronik ve bilgisayar uzmanı)
Hem yakışıklı hem tatlı, her genç kızın hayali ama bir de hırsız olmasa dediğimiz bir tip... Biraz kötü yola düşmüş saf çocuk karakteri var aslında çünkü arada ailesini özleyip tuvalette ağlıyor. Ekibin en genç üyesi olduğu için de ekibin en zayıf halkası aslında. Ama 6 yaşından beri kod yazıyor ve bu konuda uzman yani tam bir hacker. Bu da onu soygun için ekibin vazgeçilmez bir üyesi yapıyor.
Moscow: (tünel kazıcı)
Tatlı amcamız. Oturup karşılıklı çay içerken size gençlik yıllarını anlatıp cüzdanından torunlarının fotoğraflarını gösterecekmiş izlenimi veren sıcak bir karakter. Aynı zamanda Denver’in babası.
Denver: (kavgacı bar çocuğu)
Kavgacı ve kör cesareti çoğu durumda ekibin işine yarıyor ama arada dalgınlıkları nedeniyle zor durumlara da neden oluyor. Özünde iyi niyetli ve temiz bir karakter sadece eşkıya görünümü ve kavgacı yapısı başta itici geliyor. Neyse tanıyın seversiniz. Herkes aşık olunca tatlılaşır genellemesinin canlı örneği...
Oslo ve Helsinki: (badigartlar)
Cüsseli abilerimiz. Pek konuşmuyorlar ama duruşları ve heybetleri yeter. Vikinglerin gemi mürettebatından diziye dahil olmuş gibiler. Hatta arada  silahlarını bırakıp “Neutrogena” el kremlerini sürseler absürt kaçmaz.
Berlin: (hannibal)
Çoğu kişinin favori karakteri. Kan donduran esprileri ve felsefik cümleleri ile bilinen biri. Aynı zamanda da narsist ve psikopat. Hannibal tarzı soğukkanlılığı ve esprileri ile meşhur, profesörün soygunu yönetirken baş adam olarak kullandığı kişi. Ben oraya soyguna değil ölmeye gidiyorum felsefesini iliklerine kadar yaşıyor.
Profesör: ( süper zeka patron ve koruyucu melek)
Ekibin başı. Soygunu organize eden ve babasının tamamlayamadığı hayali gerçekleştirmek için aylarca hatta yılarca çalışan ve her ihtimali düşünen mükemmel zeka. Aynı zamanda 19 yaşından beri kimliğini yenilemeyen, hakkında hiçbir kayıt bulunmayan hayalet Profesör...
LA CASA DE PAPEL DİZİSİ ile ilgili görsel sonucu
Genel konu ve karakterler hakkında bilgi verdiğimize göre şimdi de bu harika dizinin asıl vermek istediği mesajlara değinelim....

Dali maskesi ve kırmızı tulum: 
Soygun sırasında takılan Dali maskelerinin anlamı... Dali, toplum ahlakına ve genel geçer adetlerine aykırı yaşamayı adet edinmiş dahi bir ressamdır. Hiçbir şekilde toplumdan gelen dayatmaları ve ahlak kurallarını kabul etmemiştir. Maskeler bu aykırılığı temsil ediyor. Ayrıca Dali’nin kendi sanatında izlediği bakış açısı kullanılıyor dizide....

”Siz olayları izliyorsunuz sanıyorsunuz ama her izlediğiniz şeyin derin bir anlamı ve mesajı var.”

Kırmızı tulumlar ise komünizme bir gönderme. Giyenler sosyalist yoldaşlar olarak mücadele ediyorlar.
Darphane ve polisler : 
Kapitalizmi temsil ediyor. Kapitalizmde para her şeyi belirler. Ahlakı bile para belirler. Yani birileri paraya saldırdığında o kişiler kötü ilan edilir. Bunun yanında profesör ise bilimsel bakış açısını sembolize ediyor. Sonuç olarak bilimsel düşünmek ve hesap yapmak her türlü sorunu yeniyor ama aşka yenik düşüyor...
Ciao Bella şarkısı :
Bu şarkı sosyalizmin sembolüdür. II. Dünya Savaşı sırasında faşizme karşı savaşan İtalyan Partizanları’nın marşı Bella Ciao, diziyle tekrar gündeme geldi. Özellikle Kızıl Ordu Korosu’nun çaldığını andıran bir düzenlemeye yer verdikleri için yapımcıları tebrik etmek lazım. Dizinin en kritik sahneleri, bu parça ile daha da etkileyici hale gelmiş.

Tarihin en büyük soygunundan bir gece önce:

EDİTÖR

Karya OKTEM
karyaoktem@gmail.com
 
1392 defa okundu.
EtiketlerLA CASA DE PAPEL la casa de papel dizisi la casa de papel dizisi reytingleri reyting sonuçları
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir