Merve BAYSA

mervebaysa58@gmail.com 10 Mart 2018 Cumartesi 18:55 DİĞER KÖŞE YAZILARI

DERDİM VAR

 
 
   Durduk yere hiçbir toplum hadi bir yasa çıkaralım da ortaya, insanlar da buna göre davransın dememiştir. Zaten toplumda var olan sorunlar birtakım hukuk kurallarıyla kontrol altına alınmaya çalışılır. Yani önce sorun gelir sonra da sorunun çözümü için birtakım stratejiler geliştirilir.
   Kadınlar günü de böyle bir anlayıştan doğmuştur zannımca. Yüzyıllardır biyolojik getirilerin avantajıyla insanların kendi elleriyle oluşturduğu erkek egemen toplumların üyelerinin "ya bunlara çok haksızlık ettik, bari onların adına özel bir gün yapalım" anlayışını barındırır içinde. Yani zaten toplumda bu cinsiyete yönelik bir haksızlık vardır,  sus payı gibi de bu günü atarlar önümüze. Mevzuyu kavrayamayanlar da "erkekler günü neden yok" diye şabalak şabalak gezer.
  Şimdi toplumların değiştiğini, geliştiğini kadına verilen değerin farklılaştığını, arttığını düşünenler de vardır elbet. Haklı da olabilirler. Sebepleri de vardır tabiki. Ama bana kalırsa böyle gelmiş böyle gidiyor. Yüzyıllar öncenin Avrupa'sında kadın İncil'e dokunabilir mi diye tartışılırken, günümüzün iş alımlarında da bacak boyu esas alınabiliyor. Antik Yunan filozofu kadını "yarım gelişmiş erkek" diye nitelendirirken, günümüzün tehlikesi medya, "göz doldursun yeter" anlayışıyla güldür güldür geliyor.  Ben değişen pek bir şey göremiyorum. Değişen koşullara göre bir revizyon söz konusu gibi sadece.
   İnsanoğlunun kendi elleriyle var ettiği kültür bu kadar acımasızken, çözümü yine aciz insanda aramakla hata ediyor olabilir miyiz acaba?
220 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 03:17
Güneş 05:13
Öğle 12:56
İkindi 16:52
Akşam 20:27
Yatsı 22:14
Bu Sezon En Sevdiğiniz ve en Reyting aldığını düşündüğünüz Dizi Hangisi?


20°ANKARA
Süper Lig
1.Lig
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7378     EURO 5.4908     IMKB 94552     ALTIN 193,249    
sanalbasin.com üyesidir