Netflix : Gaga Five Foot Two Belgeseli

“Müzik yapmanız için kalbinizin kırık köşesine inmeniz gerekiyor ve bunu bazen kalp ameliyatına benzetiyorum. Her defasında insanın içine işliyor.”(LADY GAGA)

29 Nisan 2018 Pazar 15:38 < DİZİ FİLM HABERLERİ
Netflix : Gaga Five Foot Two Belgeseli

“Müzik yapmanız için kalbinizin kırık köşesine inmeniz gerekiyor ve bunu bazen kalp ameliyatına benzetiyorum. Her defasında insanın içine işliyor.”(LADY GAGA)

Gypsy(babasının erken yaşta kaybettiği kız kardeşi için yazdığı şarkı) albüm hazırlığı:
 

Öncelikle:  Lady Gaga özetle kimdi?

Kariyerinde 10 yılı daha yeni doldurmasına rağmen efsane konumuna ulaşmış tek insan ve buna rağmen çok mütavazi.... 
dünya üzerinde vermek istediği ''feminizm'' ve ''eşitlik'' mesajını bu kadar ultra fütüristik ve ultra sübliminal bir şekilde verebilen başka bir sanatçı yada şarkıcı yada oyuncu yoktur herhalde..
mesela ; bad romance te vermek istediği mesajın kadın ticareti cinsel istismar ve pedofili olduğunu kim anlayabildi? -hiçbiriniz !!!
albüm hazırlığındayken saç renklerinden tutunda sergileyeceği performansındaki hareketlerine kadar herşeyi albümün teması ve gaga'nın hayat felfesi ile uyuşur şekil ayrıntılı birşekilde tasarlanıyor.. her ayrıntı. 
sanki tanrı bize david bowie , madonna , michael , whitney , freddie mercury ve john lennon'ın genetiklerini birleştirip onu vermiş gibi hissediyorum.
bir de utanmaz heryerden fırlıyor herşeyin altından bileğinin hakkıyla kalkıyor jazz yapıyor , rock yapıyor , elektronik pop yapıyor , country yapıyor bi bakıyosunuz bir gün klasik bir hanım efendi bi bakıyorsunuz çılgın gaga. 
kadının zekası ve saygınlığı her geçen gün artıyor ki bu günümüz dünyasında kadınların birer et parçası ve yedek lastik gibi görüldüğü bu dünyada çok zor birşey.

Her albümü farklıydı. hiçbiri birbirine benzemiyordu. konular ve müzik tarzları değişiyordu. the fame bir disko poptu. born this way rock ve popun karışımı bir anarşizmin dışa vurumu. artpop sanatsal, deneysel ve kişisel bir pop. cheek to cheek bir efsaneyle (bkz: tony bennett) oluşturulan harika bir caz. joanne ise country pop karışımı bir albümdü.


Bu biyografi belgeselinden sonra, “Hiçbir şey uzaktan göründüğü gibi güllük gülistanlık değildir” sözünün gerçekliğini hatırladım ve her zaman adını duyduğum, şarkılarını da severek dinlediğim Lady Gaga’ya olan saygı ve hayranlığım(sanırım) Nirvana’ya ulaştı...  

100 dakikalık bu belgeselde...
Lady Gaga'nın gözlerinde ki o yorgunluğu gördüm, yalnız kalma korkusu, sevenleri yarı yolda bırakma korkusu, bir daha aşık olamama ihtimali korkusu... İnsanlara uzun uzun sarılıyor, uzun uzun gözlerine bakıyor... Milyonlarca hayranı, maddi manevi süper gücü olmasına rağmen kendini yalnız hissetmesi gerçekten çok yıkıcı. O kalabalığın içinde kaybolma hissini hissedebiliyorsunuz izlerken. Etrafa güçlü görünüp, kimseye ihtiyacın yokmuş gibi davranmaları, sorumluluklarını sağlığın pahasına olursa olsun gerçekleştirmeyi... Ama aslında yalnız kalmaktan da bir o kadar korktuğunu.. Lady Gaga tam da bunları yaşıyor. Şuan ihtiyacı olan doğru sevgi ve dinlenmek. O güzel sesinden, harika şovlarından ne kadar mahrum kalmak istemesem de eğer iyi olacaksa dinlenmeli ki sonu Amy Winehouse gibi olmasın...)

''Kameraya bak; seni karşımda görünce niye çıldırdığımı düşünüyorsun çünkü artık görebiliyorum. evet kendimi ifade etmek için envai çeşit peruğumun olmasına gerek yok. her şey geliştirmeye çalışıyoruz biliyorum bunun için uğraşıyorum ama bunu o kadar da çok ileri götürüp tekrar lady gaga olamam çünkü o zaman bu albümü yapmam bir anlamı kalmaz. süper bowl a hazırlanırken çok heyecanlıyım ama elimde olmadan aklıma 10 milyon sattığım zaman geliyor ve matt i kaybettim. 30 milyon sattım, luck u kaybettim. film çektim sonrasında taylor ı kaybettim. alabora olmak gibi. üçüncü defa kalbim böyle kırılıyor. ama her gece yalnızım brandon. `herkes sonra gidecek değil mi gidecekler en son yalnız kalacağım gün boyunca bana dokunan beni dinleyen herkes gidecek`.''(LADY GAGA)


Hazırlayan 
Karya ÖKTEM

 
456 defa okundu.
EtiketlerGaga Five Foot Two Belgeseli LADY GAGA gaga belgeseli lady gaga filmi lady gaga belgeseli
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir