Özge esen ÇOLAK

esen675@outlook.com 31 Mart 2018 Cumartesi 23:29 DİĞER KÖŞE YAZILARI

HAYALLERİN YAPILDIĞI MADDEDEN YAPILMIŞIZ BİZ


Aynaya her baktığımızda kendimizi gördüğümüzü düşünürüz ama aslında kim olduğumuz, nasıl göründüğümüze göre değil, hayallerimize göre şekillenir. Dünyaya geldiğiniz andan bugüne kadar geçen zamanı düşünün çocukluğunuzun, gençliğinizin hangi evrelerini hatırlıyorsunuz? Aynaya baktığınızda nasıl göründüğünüzü hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyorsunuz. Ama ilk aşkınızı hatırlıyorsunuz, her zaman istediğiniz o oyuncağı, gitmek istediğiniz o konseri hatırlıyorsunuz. Hayallerimiz gerçekleştirmeyi başaramasanız bile bir yara izi gibidir. Kendi iç aynamıza baktığımızda ordadırlar.

               William Shakespeare’in dediği gibi “Hayallerin yapıldığı maddeden yapılmışız biz ve rüyalarla çevrilidir küçücük hayatımız.” Dünyaya gelen her insan istemli yada istemsiz hayal kuruyor. Kimi zengin olmak istiyor, kimi çocuk sahibi olmak, kimi başarılı olmak yada hepsini birden istiyor 😊. Bunları elde etmek için uğraşıyor. Şimdi size hayal kurun ve hayallerinizden vazgeçmeyin demek gibi basmakalıp cümleler kurmayacağım. Çünkü sizin hayallerinizi şekillendiren ben, başkaları veya kişisel gelişim kitapları olmadığı gibi sizi gerçekleşmeleri için yüreklendiren de olmayacağım. Bunun yerine hayal kurmayı kendi yararınıza nasıl çevirebileceğiniz konusunda fikirlerimi paylaşacağım.

Hayallerinizi somutlaştırın: Hayaliniz tüm Dünyayı dolaşmak ise kendinize bir liste hazırlayın. Ve tatil planınızı bu listedeki ilk seçeneği değerlendirerek yapın. Küçük bir yerden başlamak bile sizi mutlu edecek ve devamını getirmek için güç verecektir.
Hayallerinizin gerçekliğini sorgulayın: Dünya nüfusunun 10’da 9’u zengin olmak, lüks villalarda yaşamak ister. Bu hepimizin isteği ama bence bu gerçek bir hayal değil. Bu insan oğlunun doğasından gelen bir arzudur. Kraliyet döneminde doğup kral olmayı hayal etmekten bir farkı yok. Bunun yerine huzur içinde yaşadığınız bir ev gerçek bir hayaldir. Yine de bu sizi emlak sitelerinde yalı aramaktan alıkoymasın hayat sürprizlerle doludur.
Hayallerinizi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenleri netleştirin: Bazı geceler uyku tutmadığında gözlerinizi kapatın ve hayalinizi canlandırın. Hayalinize detaylar ekleyin mümkün olduğunca çok ayrıntı katın. Muhtemelen bunu yaparken uyuyakalacaksınız ama bu size hayalinizi gerçekleştirme hissi oluşturacak. Ve sabah gözlerinizi açtığınızda hayalinize yaklaşmak için bir gününüz olacak. Aman sakın abartıp “inception” filmine dönmeyin zira sizi uyandıracak bir Leonardo DiCaprio’nuz olmayacak.
Fırsat kollayın: Hayallerinizi sizden başka kimse size sunmayacak. Onları gerçekleştirmek için tüm fırsatları zorlamalısınız.
Başaranların hayatlarını inceleyin: Sizin hayalinizde olmak istediğiniz kişilerin biyografilerini inceleyin, bu noktaya gelebilmek için neler yapmışlar. Onlardan ilham alın ve yol haritanızı belirleyin. Hayatta herkesin ilham aldığı, yerinde olmayı hayal ettiği birileri vardır. Tüm alanlar bilim, teknoloji, edebiyat bu şekilde ilerlemiş ve gelişmiştir. Sizin hayalleriniz neden ilerlemesin?
Hayallerinizi paylaşın: Belki sizinle aynı hayalleri paylaşan birileri vardır. Arkadaşlarınızla bazı hayallerinizi paylaşmanız sizi hayallerinize yaklaştıran adımlar olabilir. Pek çok açıdan bazen maddi manevi destek olabilir bazen hayalinizi gerçekleştirirken yoldaş oluverirler.
Hayallerinizle yaşamınızı süsleyin: Çoğumuz yoğun hayat tempomuzda hayallerimizi unutuyoruz, onlardan uzaklaşıyoruz. Onları bize hatırlatacak işaretler bırakmak örneğin konserine gitmeyi hayal ettiğimiz bir grubun posterini duvarımıza asmak yada hayal ettiğimiz evin resmini masaüstü fotoğrafımız yapmak gibi işaretlere ihtiyacımız var.
Hayallerinizi ölümsüzleştirin: Gitme hayalini kurduğunuz bir yere gittiğinizde yaşadığınız mutluluk geçicidir belki bir gün yada bir hafta sürer. Ama oraya sevdiğiniz biriyle gittiğinizde sevdiğinize her baktığınızda bu mutluluğu tekrar yaşarsınız.  Sosyal mecralarda fotoğraf paylaşanları hep eleştiririz “Yediğini paylaşmış, serumla fotoğraf paylaşmış” gibi şeyler. Evet belki bunların çoğu gösteriş, dikkat çekmek için yapılan şeyler ama bence asıl sebebi bu fotoğrafları paylaşanların yalnız olmaları. Öylesine yalnızlar ki belki onlara değer veren onları anlayan birilerini umarak fotoğraf paylaşırlar. Konu hayallerimizden nereye bağlandı diyebilirsiniz ama hayallerinizin içerisine başkalarını da dahil ettiğinizde onu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşırsınız çünkü artık o hayali o kişi için de kurmaya başlarsınız.
Hayallerinizi saplantı haline getirmeyin: Hayatta her şey olabilir, hayalleriniz için savaşın ama kadere de inanın, hayallerinizin sizi ölümsüzlüğü ararken ölüp giden bir simyacıya çevirmesine izin vermeyin.
Düşünün sizi alıp penceresi bile olmayan 4 tarafı duvarlarla çevrili bir odaya kapattılar ve yanınıza da bir bıçak verdiler. Sizin o odada kendinizi öldürmemeniz için tek bir sebebiniz olur, yaşama hayaliniz. Özgür olduğunuzu hayal ettiğiniz her an o bıçakla duvarları kazımaya çalışırsınız.

Unutmayın bir vatanı cumhuriyete götüren özgürlük hayalidir, bir icadı gerçek kılan başarma hayalidir. Her şey ilk başta hayal olarak doğar, emek vererek büyür ama ancak başkalarının hayatlarına dokunmayı başarıyorsa işte o zaman ölümsüz olur
377 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Erdal korkmaz - 03 Nisan 2018 Salı 18:20
    Yazınız çok başarılı tebrik ederim.
  • Murat TUNÇ - 02 Nisan 2018 Pazartesi 17:12
    Gelecek hayallerinin peşini bırakmayanlarındır...
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?*ANKARA
STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
ATV YAYIN AKIŞI
FOX TV YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir