Payitaht Abdülhamid’de 87. Bölümde Ihtilal Hesapları Vardı.

Venbery Devlete ve Hünkara ihanetten tutuklanmıştı. Abdülhamid, İngilizlerin Payitaht hakkında casusları tarafından bilgi toplanmasının Londra’nın istemesinin ardında, daha sert bir hamle olacağını anlar.

03 Haziran 2019 Pazartesi 11:52 < PAYİTAHT ABDÜLHAMİD

Payitaht Abdülhamid’de 87. Bölümde İhtilal Hesapları Vardı.

Venbery Devlete ve Hünkara ihanetten tutuklanmıştı. Abdülhamid, İngilizlerin Payitaht hakkında casusları tarafından bilgi toplanmasının Londra’nın istemesinin ardında, daha sert bir hamle olacağını anlar.

Abdülhamid, Ramazan ayının gelmesiyle sarayda Huzur dersleri toplantısı düzenler, bu toplantıda Ramazanın nimetlerinden bahsedilir, toplantıya katılan çocuklardan birinin, Hünkârım biz camideyken, şeytan bizi dürtüyor ve bazen gülüyoruz, yaşlılarda bize kızıyorlar der, Abdülhamid, Allah camilerimizden çocuk sesini eksik etmesin inşallah diyerek güler.

Halil Halit, Jorris’i bulmak için her yolu dener, Jorrıs, Osman ve Asaf Emre’yi kaçırır, onlara bundan sonra ben ne dersem onu yapacaksınız, yapmazsanız Yetimhaneyi içindeki çocuklarla birlikte havaya uçururum der.

Osman ve Asaf Emre’ye, Hariciye Nazırında bulunan bazı evraklar ile pasaport mührünü getirmelerini ister, onlarda bunu yaparlar, Osman oradaki askeri etkisiz hale getirir ve cebine yetimhanedeki bombadan bahseder. Jorrıs, Tatar ve Nadir beyi de yakalar. Ömer kurtulur. Halil Halit askerin getirdiği notu okur ve yetimhanedeki bombayı öğrenir. Robina’nın yanına gider, ona gazetesi için bir haber yazdırır, haberde Robina kendi ölüm haberini yapar cenazesinin kalkacağı saati bildirir.

Jorrıs öğrenir, törene tek başına gider, Halil Halit orada onu yakalar, Ömer Yetimhaneye koşar fakat yetişemez bomba patlar.

Rothshild, Sabahattin’e telgraf çeker ve İhtilal planını hızlandırmasını ister. Sabahattin ise İhtilalin yapılabilmesi için önce 2. Fırkayı ele geçirmemiz lazım bunun için, Kurt Avni Paşayı ikna etmesi gerektiğini yoksa Hilmi Paşanın yanlarında olmayacağını söyler. Rothshild yeni bir plan hazırlar ve Avni Paşa ile konuşur, Paşa, Abdülhamid’i ancak Fırkadaki, Arap ve Arnavut askerlerin Abdülhamid’in sevgisiyle vurabileceklerini söyler. Avni Paşa,2. Fırkadaki Arap ve Arnavut iki askerle konuşur, Sancak verir bu Sancağı Abdülhamid’in verdiğini ve bunun üzerinden kavga edip isyan çıkaracaksınız der. Öylede olur, Avni Paşa, Abdülhamid ile daha önce konuşur ve Rothshild kendi hazırladığı tuzağın içine düşer. Askerlerle konuşmaya giden Abdülhamid’i uzaktan izleyen Rothshild ve Avni Paşa, Askerlerin Padişahım sen çok yaşa seslerini duyar. Avni Paşaya neler oluyor diye sorar, bu arada içtiği çayın içerisinde zehir vardır. Abdülhamid, Rothshild bulunduğu odaya gelir, göz göze gelirler.

Bidar Sultan, Şivenaz ile yakından ilgilenmeye çalışıyor, fakat bu durumdan Seniha Sultan oldukça rahatsız olur ve Şivenazın numara yaptığını düşünür. Seniha Sultanın oğlu Lütfullah merdivenlerden düşerek kolunu kırar ve Seniha Sultan Şivenazın yaptığını düşünerek onu tehdit eder.

Rothshild, kızının yanında çalışan cariye ile konuşur, kızının İslam’a yöneldiğini öğrenir ve onu öldürün der. Önce zehirlerler, bu durumdan Şivenaz kurtulur, âmâ Bidar Sultan Seniha Sultandan Şüphelenir. Kızının ölmediğini öğrenen Rothshild, kapısındaki askere onu öldür emrini verir.

Abdulkadir ve Şehzade Mehmet Selim, tebdili kıyafet esnafları dolaşırlar, bir bakkala girerler ve veresiye defterindeki tüm hesapları kapatırlar.

Haftaya 88. Bölümüyle sezon finali yapacak olan dizi, reytinglerde hep üst sıralardaydı.

Editör
Feride Özkılıç Tedik

feridezkltdk@gmail.com
38 defa okundu.
EtiketlerPayitaht abdulhamid sezon finali payitaht sezon finalinde neler oldu abdülhamid öldü mü payitaht abdülhamid yeni bölüm ne zaman
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir