Resmiye KAYSI

resmiye_tr_@hotmail.com 07 Kasım 2018 Çarşamba 17:59 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ÇAĞIMIZIN POPÜLER SORUNU: ERTELEME HASTALIĞI

Çağımızın Popüler Sorunu: Erteleme Hastalığı

Spora başlamak, diyet yapmak, sigarayı bırakmak, kitap okumak gibi hemen herkesin yapmak isteyip de bir türlü yapamadığı istekleri vardır. Sağlığımız, kariyerimiz, ilişkilerimiz, sınavlar ya da keyif verici hobilerimiz için bir türlü vakit bulamamaktan yakınırız. Oysa çoğu zaman bu isteklerimizi yapamamamızda ki neden zamansızlık değildir. İş, okul ya da özel hayatımızı kabusa döndüren sorunların başında yapılması gereken işlerin ileriki bir tarihe ertelenmesi gelir. Tıptaki adı ‘’Procrasnation’’olan erteleme hastalığı hayatımızı olumsuz etkilediği gibi bizleri isteklerimizden mahrum bırakıyor. Günümüzde yapılacak işlerin veya keyifli aktivitelerin oldukça fazla olması nedeniyle zamansızlık ve seçim yapma sorunu yaşanmasından kaynaklanan bu hastalığın birçok nedeni bulunmaktadır. Ne zaman öleceğimizi bilmemize rağmen sanki önümüzde çok uzun yıllar varmış gibi yapmak istenilen birçok şeyin ertelenmesi ne kadar saçma değil mi? Erteleme hastalığına sahip olan kişiler bu saçma düşüncenin farkında olmasına rağmen yapmak istenilen işe bir türlü başlayamamaktadır. Çevresindeki kişilerin tembel diye düşündükleri bu hastalığa sahip olan kişi aslında tembel değildir. Bu kişiler yapacakları işi ileriki tarihe atarken aynı zamanda suçluluk duygusu hisseder. İleriki tarihte kendileri için en doğru buldukları zamanda bu işi en iyi şekilde yaparlar. Onların tek sorunu işe başlamakta zorluk çekmeleridir. Oysa tembel kişiler hiç iş yapmazlar ve yapmadıkları için kendilerini suçlu da hissetmezler. Erteleme sanatı olarak adlandırılan bu hastalık günlük alışkanlıkları ve düşünce biçiminin değiştirilmesi ile kolayca önlenebilir. Ama öncelikle kişi işi erteleme nedeninin altında yatan sebeplerin farkına varmalıdır. Kendi hayatının farkındalığına sahip olan kişi bu sorunun üstesinden gelebilir.

Mükemmeliyetçilikten Vazgeçin

Hayatta hiç kimse ve hiçbir şey mükemmel değildir. Özellikle işine son derece özen gösteren titiz, hata yapmaktan kaçınan mükemmeliyetçi kişiler işi iyi yapamayacaklarını düşündüklerinde erteleme eğiliminde olurlar. Şuandaki zamanın yetersizliği, ruhsal olarak işe başlamaya kendisini hazır hissetmemesi, çevresel faktörler ya da ileriki tarihte daha mükemmellini yapacağına inanması nedeniyle işler belirsiz bir tarihe ertelenir. Ertelenen her iş aslında kişinin zihninde sorumluluk yükünü arttıracağından erteleme hastalığına sahip olan kişilerde huzursuzluk, stres ve endişe gibi sorunlar sıkça görülür.

Belirsizlik Korkusunu Yenin

Yapılacak iş hakkında yeterli bilginin olmaması, işin kaç saatte biteceğinin bilinmemesi ya da işin tamamlanması halinde size bir fayda sağlayıp sağlamayacağına dair bilginin olmaması kişinin enerjisini düşürür. Bilinmeyen her şey korku yaratır. Öte yandan yola çıkmadan yol boyunca ve yolun sonunda neyle karşılaşılacağını hiç kimse hiçbir zaman bilemez; tahmin edilse de kimse bunu size garanti edemez. Bu nedenle yapacağınız işin olumlu sonuçlanacağına inanmak ve pozitif düşünmeyi öğrenmek önemlidir.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Yapacağınız işle ilgili sizi motive edecek şeyler yapın. Çoğu zaman sevdiğiniz bir filmi izlemek ya da arkadaşlarınızla gezmek varken kalkıp sıkıcı bir görevi yapmak ya da spor yapmak size pek cazip gelmez. Ancak hedefinizi, hayallerinizi ve amacınızı canlı tutarsanız yapacağınız işe daha kolay odaklanabilirsiniz. Bu küçük anlık keyiflerden fedakarlık etmenin size büyük başarılar getirebileceğini ve zor bir işin üstesinden geldiğinizde yaşayacağınız mutluluk ve huzuru düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.

‘’Ertelemek Sanatsa, Şimdi Başlayabilmek Akıl ve İrade Gücüdür.’’

360 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?*ANKARA
STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
ATV YAYIN AKIŞI
FOX TV YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir