Resmiye KAYSI

resmiye_tr_@hotmail.com 23 Kasım 2018 Cuma 10:01 D??ER K??E YAZILARI

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına Yönelik Şiddet

Ülkemizde son yıllarda kadına, çocuğa, yaşlılara, doğaya ya da hayvanlara yönelik şiddet oranlarında ne yazık ki hızlı bir artış görülmektedir. Hiçbir yaş, statü, meslek ya da eğitim farkı görülmeksizin her yaştan kadına şiddet yapıldığı gözlemlenmiştir. Şiddet denildiğinde ilk akla gelen fiziksel şiddettir. Vurma, yaralama ya da cinayet şeklinde uygulanan fiziksel şiddetin yanı sıra psikolojik, ekonomik, cinsel olmak üzere farklı şekillerde şiddet uygulanabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde kadına yönelik şiddet oranı %40’dır. Devletimizin yaptığı kadına yönelik şiddeti önleme çalışmaları ve kendi yasal haklarını konusunda bilgi edinerek şiddetin durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

Şiddet Türleri

Günümüzde en yaygın olarak görülen şiddet türlerinden biri olan fiziksel şiddet kişinin bedenine zarar veren hareketlerin yapılmasıdır. Tekme atma, eşya atma, vurmak, boğazını sıkmak, yaralamak ya da sağlıksız koşullarda yaşamaya zorlamak gibi görülen fiziksel şiddet aynı zamanda kişinin ruhsal sağlığını da olumsuz etkiler. Kişide depresyon, kendini değersiz görme, suçluluk hissetme, intihar gibi psikolojik sorunlara yol açan ve çoğu zaman gözle görülür olmadığı için hafife alınan psikolojik şiddet hakaret ve tehdit etme, şantaj yapma ya da küfürlü konuşma şeklinde uygulanır. Kadınların sıkça yaşadığı ve kimseye anlatamadığı cinsel taciz hem evlilik içinde hem de evlilik dışında görülmektedir. Cinsel içerikli yazıların fotoğrafların gönderilmesi, taciz, tecavüz gibi çok farklı şekilde uygulanmaktadır. Uzun süreli olarak yaşanan bir şiddet türü ise ekonomik şiddettir. Bayanın gelirini elinden alma, çalışmaya zorlama ya da çalışmasına engel olma gibi yöntemlerle yapılan ekonomik şiddet eğitim düzeyi yüksek olan bayanlarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Şiddetten Korunma ve Önleme Yolları

Bir çocuğun en önemli rol modeli annedir. Aile içinde babanın eşine şiddet uyguladığını gören bir çocuk şiddeti normal olarak algılar ve ileriki yaşlarında kendi eşine ya da çocuklarına da şiddet uygular. Şiddeti önlemenin en temel yolu çocuklarınızı sevgi ile yetiştirip, empati yapma yeteneğini kazandırmaktır. Çocuklarınızı iyi bir aile ortamında yetiştirip, ona örnek olmanız gelecekte iyi birer birey olmalarını sağlayacaktır. Ailenin çocuklarına güvenmesi ve şiddetin normalmiş gibi kabullenilmemesi önemlidir. Şiddet mağduru kadınlara destek olunmalı ve toplumdan soyutlanmaları önlenmelidir. Ülkemizdeki şiddete karşı yapılan hukuki düzenlemelerden nasıl yararlanabileceğinizi öğrenerek gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Şiddeti önlemek için ağır cezaların verilmesi ve şiddet uygulayan kişileri toplum içinde yadırgayarak şiddetin caydırıcı olması sağlanabilir.

385 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir