Resmiye KAYSI

resmiye_tr_@hotmail.com 13 Haziran 2018 Çarşamba 11:17 DİĞER KÖŞE YAZILARI

KOLAY KİLO VERMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Çağımızın popüler sorunu olan fazla kilolardan kurtulmak için ağır diyetlerin yapılmasına gerek yok. Diyet yapmaktan korkmanıza neden olan ağır diyetler yerine beslenme şeklinizde ufak tefek değişiklikler yaparak da kolayca kilo verebilirsiniz. Kısa zamanda zayıflamak istemek, ulaşılması zor hedefler belirlemek ve istikrarsız davranmak kilo verme sürecinde yaşanan en önemli hatalardır. Ülkemizde diyabet, hipotroid, hamilelik, antidepresan kullanımı ve en önemlisi yanlış beslenme alışkanlığı nedeniyle hızla kilo alma sorunu görülmektedir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ve vermek istediğiniz kilo miktarı 10 kilodan daha fazla ise mutlaka bir diyetisyen eşliğinde diyet yapılarak yeni bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir. Sağlık sorunu olmayan kişiler günlük beslenme ve hareket miktarına dikkat ederek kendi kendilerine düzenleyecekleri bir programla kolayca kilo verebilir.

Diyetisyenden Yardım Almadan Kilo Vermenin Yolları

Uzun Süre Aç Kalmayın

Kilo vermek isteyen kişinin bir uzmandan yardım almadan kilo verebilmesi için kesinlikle diyabet gibi bir sağlık sorununun olmadığından emin olmalıdır. Kısa sürede kilo vermek isteyen kişilerin yaptığı en önemli yanlışların başında uzun süre aç kalarak zayıflamaya çalışmalarıdır. Uzun süre aç kalmak sanılanın aksine sizi zayıflatmaz kilo aldırır. Uzun süre yaşanan açlıklarda metabolizma zayıflar ve vücuttaki yağ yakımı daha da zorlaşır. Bu nedenle günde 3 ana 2 ara öğün olmak üzere sık sık ama kalorisi düşük yiyecekler yenilmesi hem metabolizmanızı hızlandırır hem de gün içinde halsizlik yaşamanızı önler.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Tercih Edin

Yanlış beslenme alışkanlığı nedeniyle alınan kilolara hiç kuşkusuz kalorisi yüksek yiyecekler yol açar. Pizza, hamburger gibi fast food yiyecekler, kek, börek, poğaça gibi hamur işleri, beyaz undan yapılmış ekmek, yağda kızartılmış patates, şerbetli tatlılar, tuzlu yiyecekler, paket meyve suları, kola gibi asitli ve şekerli içecekler, enerji içecekleri hızla kilo almanıza neden olan sağlıksız yiyeceklerdir. Bu kalorisi yüksek yiyecekler yerine sebze ve meyve tüketimini arttırabilir, balık, kırmızı ve beyaz eti yağ ve tuz kullanmadan fırında pişirerek kalori değerini düşürebilirsiniz. Ayrıca metabolizmayı hızlandıran ve ödem atmanızı sağlayan ada çayı, yeşil çay, kiraz sapı, rezene çayı gibi bitki çaylarından yararlanabilirsiniz.

Su ve Sporu İhmal Etmeyin

Hiçbir diyet sporsuz tek başına fayda sağlamaz. Bu nedenle kendinize her gün yapabileceğiniz en az 30 dakikalık egzersiz programını düzenleyin. Herkesin yapabileceği en kolay egzersiz olan yürüyüşü tercih edebilirsiniz. Egzersiz yaparken ter ile kaybettiğiniz su ihtiyacınızı karşılamak için günde 2-3 litre kadar su içerek yağları daha hızlı yakabilirsiniz.

 

 

388 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?DÖVİZ KURLARI
USD 5.3600     EURO 6.1048     IMKB 94524     ALTIN 222,454    
sanalbasin.com üyesidir