Sebahat Demirbaş

sebahatd16@gmail.com 02 Nisan 2018 Pazartesi 16:52 DİĞER KÖŞE YAZILARI

''HAYALLER'' DİYORLAR. HA YAL LER...


Benim mizacımda hayal ikiye ayrılıyor. Biri gerçekleşen hayal biri de deyimi yerindeyse suya düşen hayaller. Ah, içine bir de benim dahil olduğum hayalperestler grubu...

   Hayal kurmak biz insanoğluna has bir özelliktir. Mutlu olmanında ana bileşeni... Duygularıma bir de sevdiğim şarkılardan birisi eşlik edince hayal gücüm reytingler kırıyor. Korkmayın! Hayal kurmaktan asla korkmayın. Bir hayalperest olarak diyorum: "Hayal kurmanın keyfini ancak zihninin sınır tanımayan genişlikte düşleri olan bilir."

Benim bir Ütopya'm var yani düş ülkem. Burada hiç üzüntüm yok, "yıkılmadım ayaktayım, yaşayacaksınız." deyip hayat verdiğim bir de hayallerim var. Hayalperest biriyim, kırılsam da umutlarımı kıranlar içlerindeki şeytanla melek gibi uyurken ben zihnimde ufuk çizgimin milini arttırıyorum. Benim düşlerimin 
bir ülkesi dahi varken neden onları yaşatmaktan korkayım?
İnsan asla yetinmez, hep daha fazlasını ister. Küçükken hepimiz istemişizdir babamız bakkal olsa da hep abur cubur yesek diye. Nerede şimdi o küçüklük? Hayallerim, seninle birlikte mi büyüdüm ben?

Yaşanabilir bir dünya için hayaller şart. Yoksulluk cebinizde olursa asla kalbinize haciz cezası vermeyin. Beyhude bir yerlere bırakıp gitmeyin en ufak umutlarınızı. Başarı elde etmek isteyen birisi öncelikle bir bahçıvan gözüyle çiçeği olan düşlerine hayat verecek, sonrasında da  vadettiği muzafferin keyfini sürecek. Bir şeyler olsun diye çabalamanın temel adımı onu kurgulamak ve olacağına dair inanmak. Sen hayalini gerçekleştirmeye inandıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Ama eğer o hayallerden bir tık vazgeçersen, düşecek olduğu suyun deniz olması da okyanus olması da senin elinde. 

   İnsanlar birbirlerini sevmekten aciz. Ne ara bu kadar sevgi açlığından ağzı kokar oldu insanların? Ne ara bu kadar vurdumduymaz olduk? Hayaller yıkılınca mı insanlar yıkılıyor? Yoksa insanlar yıkılınca mı hayaller yıkılıyor? Bilmez miyiz hiç, hayaller olmadan insanın olmadığını? Bilmez miyiz düşlerdeki düşüşlerin sebebini bizim yarattığımızı. 

Gezin, klişe sözlerle süslenen o toz pembe diyarlarda gezin. Gidin kendi Ütopya'nızı bulun. Bulun ki bir şeylere hayat verin. İnsanlığa hayat verin mesela, hayal gücü sıfır olan o insanlığa. Yıllar önce suya düşen bir hayaliniz varsa bulun onu. Dünyaya bir tebessüm de siz kazandırın. Hayallerinize iç çekerek "ha yal ler." demeyin. Onu gerçekleştirin ve avcunuzun içinde gösterin. 
 
 Benim hâlâ yaşanabilecek bir dünya için hayallerim var...
 
 
515 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Arda Salın - 03 Nisan 2018 Salı 17:56
    Hayallerde olmasa napardık . başarılar güzel yazı, hayran kaldık size
  • Murat TUNÇ - 02 Nisan 2018 Pazartesi 17:09
    Gelecek hayallerinin peşini bırakmayanlarındır..
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?*ANKARA
STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
ATV YAYIN AKIŞI
FOX TV YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir