Seda Tural

sedtural99@gmail.com 15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:05 D??ER K??E YAZILARI

Mermer Ustası

İçinde bulunduğumuz çağda özellikle sosyal medya aracılığıyla farklı insanlar görüyor bizden daha iyi durumda ve koşulda olan bu insanlara hayranlık duyuyor, bazen de daha ileri giderek ben neden öyle değilim, keşke onun yerinde ben olsam gibi düşünceler geçiriyoruz içimizden. Ama atladığımız bir konu var ki o da bizim yani kendimizin değerli ve biricik oluşu. Ne kadar başkaları gibi giyinmek onlar gibi görünmek istesek de yaptıklarımız taklitten öteye gitmediği gibi kendimizi reddederek en büyük kötülüğü yapmış oluyoruz. Bu yüzden başkalarını gözümüzde büyütüp onlar gibi olmaktansa kendi gücümüzün ve değerimizin farkında olup onu geliştirmeye çalışmalıyız. Gelsin hikayemiz.
 
Bir zamanlar dağda, kızgın güneşin altında,mermer taşlarını yontmaktan bezmiş bir mermer yontucusu varmış.
"Bu hayattan bıktım artık.Bu yakıcı güneş!Güneş çok büyük bense küçüğüm. Güneşin yerinde olmayı ne kadar çok isterdim, orada yükseklerde herşeye hakim olacaktım, ışınlarımla etrafı aydınlatacaktım." diye söylenir dururmuş yontucu. Bir gün yine söylenirken birden dileği kabul olur ve yontucu o an güneş oluverir.Dileği kabul edildiği için çok mutludur. Fakat tam ışınlarını etrafa yaymaya hazırlandığı sırada ışınlarının bulutlar tarafından engellendiğini fark eder. 
"Basit bulutlar benim ışınlarımı kesecek kadar kuvvetli olduklarına göre benim güneş olmam neye yarar!" diye isyan eder. "Mademki bulutlar güneşten daha kudretli bulut olmayı tercih ederim.'' O sırada hemen bulut oluverir. Dünyanın üzerinde uçuşmaya başlar, yağmur yağdırır. Fakat birden bire rüzgar çıkar ve bulutları dağıtır.  
"Ah, rüzgar geldi ve beni dağıttı, demek ki en kuvvetlisi o öyleyse ben rüzgar olmak istiyorum." der ve isteği yerine gelir. Rüzgar oluverir.Dünyanın üzerinde firtınalar estirir, tayfunlar meydana getirir. Fakat birden bire önünde kocaman bir duvarın ona mani oldugunu görür . Çok yüksek ve çok sağlam bir duvar. Bu bir dağdır. 
"Basit bir dağ beni durdurmaya yettiğine göre benim rüzgar olmam neye yarar.Dağ olmak istiyorum " der. O zaman dağ oluverir.Ve o anda bir şeyin ona durmadan vurdugunu hisseder farkına varır ki, kendinden daha güçlü olan 
şey, onu içinden oyan şey ... Küçük bir mermer yontucusudur. 
53 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir