Suheyla Sancar

suheylasancar@gmail.com 21 Aralık 2017 Perşembe 05:38 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ATMOSFER KANUNLARI İŞLİYOR MU?

 
Her buluş önce hayal edildi. Ya da hayal edilen şey bir gün gerçekleşir diyelim. Takvimler 1869'u gösterirken Edward Hale, uzayda salınan bir gemiden söz etti misal. O günlerde delirdiğini düşüneneler çoğunluktaydı belki. Birisi gelip o hayali gerçekleştirene kadar elbette. Arthur C. Clarke, Dünya'nın etrafında yörünge olduğunu söyledi sonra. Yer İngiltere. Sene 1945. Clarke bu kadarla yetinmedi. Özel bir cismin bu yörünge üzerinde sabit kalabileceğini de iddia ediyordu. İlk uydu Supitnik, iki bilim adamının hayalinin cismani şekliydi işte. Sonra yenileri bir bir fırlatıldı. Heyecanla oradan çekilen görüntüleri izlemek düştü bize de.
 
 
Yapay uydular çağındaydık artık.Yeni iletişim teknolojilerinden söz ediliyordu. Unesco tarafından onaylanmış hukuki şartları vardı gökyüzünün. "Her devlet hizmetlerden yararlansın." dense de  'atmosfer hukuku' yoksul ülkeleri kapsamıyordu. Güçlü atmosferde de borusu ötüyordu. Güçlünün hakim olduğu yer sadece arş değil anlayacağınız. Arzda da hiyerarşi sürüyor. Dizginleri elinde tutan sayılı ülke atmosferi bölüşmüş vaziyette. Bütün bunları neden anlattığıma gelince, uydu teknolojileri herkesin eşit yararlanacağı bir mecra değil. 
 
Binlerce video, akıl almaz sayıda uzmanlaşma söz konusu. Her gün yeni şeyleri deneyimleme, tanıklık etme imkanı söz konusu. Bu kadar görüntüye, enformasyon sağanağına rağmen bazı görsel kayıtlar neden silinmez zihnimizden? Sakın atmosfer kanunlarının işlememesinden olmasın.  Savaşları naklen izlemeye alışmak adiyattan sayılıyor.  Ortadoğu denildiğinde kan, göz yaşı ve kuzguni bir karanlık beliriyor zihnimizde.  En fazla doğal afet yaşanan ülkelerden biri Amerika iken, Sam Amca'nın arkaik gülüşü hiç değişmiyor. Bu yıkılmaz imajı desteklemek haber ajanslarının vazifeleri arasında değil miydi zaten? 

 
 
Savaş kötüdür. Gel gör ki, savaşın elim görüntüleri, bizzat mevzilerden servis ediliyor. Alev Alatlı'nın 'Hollywood'u Kapattığım Gün', kitabından ödünç alarak söylemekle yetineyim: "Acıdım biliyor musunuz? 'Amerikalılara mı dünyanın geri kalanına mı?' diye sorsanız, öyle hemen vereceğim bir cevap da yok. Onlar da öksürür. Biz burada zatürre oluruz. Elhak bu doğrudur. Aması onlar da bu dünyanın turistleri oluyorlar işe. Yedi iklim dört bucak turist gibi gezinmek, efendim tarihi, kültürleri...inançları, dinleri hatta savaşları, soykırımları BM toplantılarını turist gibi turlamak, gördüklerini hediyelik öteberiye dönüştürmek için varlar." Aynı uydular, aynı duyguları pompalamak için Edward Hale'nin hayaline ihanet ettiğinden, "her görüntünün hediyelik öteberiye dönüşmesi" son bulacağa benzemiyor. 
979 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?DÖVİZ KURLARI
USD 5.6848     EURO 6.4207     IMKB 99835     ALTIN 240,442    
sanalbasin.com üyesidir