Vuslat Ve Alimler Satrancı

Vuslat Dizisi Konusu, Yeni bölümde neler oldu ?

06 Nisan 2019 Cumartesi 23:08 < DİZİ FİLM HABERLERİ

"VUSLAT"  tasavvuf yolunu öğretmek ve Arif olmaya davet etmek için Muhyiddin-i İbn Arabi'nin Alimler satrancı olarak bilinen konusu üzerine hikayelendirilmiştir.

       Vuslat Yeni Bölümünde neler oldu ?

Alimler satrancı'nın üzerinde bulunan basamaklar, kelimelerden başka yılanlar ve oklar vardır. Yılanlar nefsin rezil hallerini, dost olmayan yakınlar, dünya malına tenezzül etme, nifak sokma, kin, haset, vs. gösterir. Oklar ise cefa'dan sefa'ya, fırsattan kuy-i canana, aşk'tan mecnun sahrasına, sistemden nazara vs. gösterir.

       Konu tasavvuf felsefesi gerektiren, yüzeysel anlatımla, anlatılmak istenen veya verilmek istenen mesaj yerine ulaşmasında eksik kalacaktır. 

       İşte TRT'de vuslat dizisi 8 asır önce İbn Arabi'nin çocukların eğitiminde ve gelişiminde kullandığı, oyunla çocukları iyiliğe, topluma faydalı  ve hak yolunda insanlar yetiştirmek için alimler satrancı üzerinden anlatmaya çalışmıştır. 

       VUSLAT alimler satrancı üzerinden hikaye yürüsede, tam olarak anlatamamış görünüyor. 

       Alimler satrancı, yozlaşmış toplumun, laçkalaşmış kültür değer yargılarıyla anlatılamayacak bir konudur. 

       Kadir Doğulu ve Devrim Özkan başrol oyuncusu olduğu dizinin yönetmeni Murat Onbul'un alimler satrancını ne kadar araştırdığı ve ne kadar anladığını bilmiyorum ama dizi, günümüz gençlik aşk ilişkilerinde olduğu, günlük hayatta gülüp geçtiğimiz, bakışmaların, ünlemsiz şaşkınlıkların, oldu olmadı kararsız aşk'ların vurgulanmasından ziyade, alimler satrancı etrafında hikayeyi yürütmek yönetmenin, konu hakkında araştırdığı ve öğrendiği bilgi ile anlatma becerisini başarabilme yeteneğidir. 

Vuslat 13. Bölüm - 2. Fragman


 

       VUSLAT,: yinede geniş oyuncu kadrosu, yapımcının dizeye gösterdiği özen, görsel kalitesi ve en önemlisi alimler satrancı gibi toplumun ihtiyacı olan tasavvuf öğretisinin anlatılması zor olsada anlatmaya, insanlara bir fikir vermeye ve iyi kötü ayrımının yapılmasında tasavvuf'un ve öğretisinin toplumun genelinde ilgi duyulması, temel öğreti olması hakkında ekside olsa bir ön bilgi olarak kabul edip insanları araştırmaya ve öğrenmeye yönelteceğini düşünerek izleyeceğiz. 

       Yönetmenin ve oyuncuların hikayeye daha sadık kalarak, VUSLAT'ın geniş kitle tarafından ilgi çekeceğini düşünüyorum. 

      

      


Hayati KAYA

EDİTÖR
hayatagaci3@gmail.com

185 defa okundu.
EtiketlerVuslat Dizisi KonusuVUSLAT ve Alimler satrancı vuslat reytingleri vuslat yeni bölüm vuslat ta bu hafta dizi reytingleri
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir