Walt (disney) Before The Mickey

Walt Disney'in çocukluk ve gençlik yıllarını konu edinen, aynı isimli kitaptanuyarlanmış 2015 yapımı filminde, Mickey’nin doğuşu ve adım adım Disneylandrüyasının gerçekleşmesi anlatılıyor.

12 Mart 2019 Salı 12:02 < KARYA NIN KALEMİNDEN

Walt Disney:
 
Walt Disney, karikatür filmlerinin öncüsü, Disneyland'ın, televizyon yapımcısı ve şovmeniydi. Walter Elias "Walt" Disney, 5 Aralık 1901'de Illinois'de bulunan Hermosa'da dünyaya geldi. O ve erkek kardeşi Roy, dünyadaki en ünlü sinema yapımı üretim şirketlerinden biri olan Walt Disney Productions'ı kurdu. Disney yenilikçi bir animatördü ve karikatür karakteri Mickey Mouse'u yarattı. Hayatı boyunca 22 Akademi Ödülü kazandı ve tema parkları Disneyland ve Walt Disney World'ın kurucuları arasında yer aldı.
 

Disneyland: “Walt Disney’in hayal, fütürizm ve nostalji metropolü”… hakkında birkaç ilginç bilgi:

 
  • Tüm Disney parklarında olduğu gibi Disneyland Paris'te de gizlenmiş yüzlerce Mickey kafası var. Bu "Gizlenmiş Mickey'ler" parkın her yerinde: Kiremit desenlerinde, saatlerde, korkuluklarda, kapılarda ve hatta havalandırma deliklerinde.
 
  • Parkın özenle hazırlanmış bir ses düzeni var. Örneğin; ana caddedeki dondurma dükkanının yanında birinci kattan gelen piyano derslerini duyacaksınız. Benzer şekilde, Frontierland'de (Disneyland'ın vahşi batı temalı eğlence adası) madencilerin aşağıdan gelen kazma kürek seslerini duymak mümkün.
 
  • Tüm Disney parklarında olduğu gibi Disneyland Paris'teki ana caddede de çalışan gerçek bir berber dükkanı var. Çünkü Walt Disney bunu berber olan babasının anısına istedi.
 
  • Kalenin vitray camlarının görünümü kendiliğinden değişiyor: Bazen bir gonca gösteriyor, bazense birbirine sokulmuş iki güvercin. Eğer kale bekçilerinin fotoğrafını flaşla çekerseniz, biri pembeye diğeri maviye dönüyor. Benzer şekilde kuzgun heykelinin fotoğrafını flaşla çekerseniz gözleri kırmızıya dönüyor.
 
  • Disneyland Paris, dünyadaki tüm Disney parkları içinde ejderhaya ev sahipliği yapan tek Disney parkı. Hareket eden ve arada gürleyen bu ejderha, parktaki en büyük animatronik karakter. Ejderha 22 metre uzunluğuna ve 2.494 kg ağırlığına sahip.
 
Kaynak:
http://seyahat.mynet.com/disneyland-paris-hakkinda-bilmediginiz-38-bilgi-1185514
 
 
 
Editör 

Karya Oktem
karyaoktem@gmail.com
164 defa okundu.
EtiketlerKarya öktem yazıları
YORUM EKLE
    YORUMLAR
Yeni sezonun en iyi Dizisi, sizce hangisi ?STAR TV YAYIN AKIŞI
TRT 1 YAYIN AKIŞI
SHOW TV YAYIN AKIŞI
TV8 YAYIN AKIŞI
sanalbasin.com üyesidir