Sıradaki içerik:

2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri! Bugün oynanacak maçlar

e
sv

Amerika Uzay için Komutanlık kuruyor

avatar

Murat TUNÇ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

abd-uzay-komutanlığı

Bu yazıda neler var?

Orduya bağlı bir vaziyette çalışma yapacak olan Uzay Kuvvet Komutanlığı için çalışmalar başlatıldı. Ülkeye yapılan tehditlerin devamlı olarak büyüdüğünü belirten Trump, bu duruma uyum sağlamak için koruma kalkanını Dünya yörüngesine kadar genişletecek. Kurulacak olan bu yeni komutanlık ABD için stratejik öneme sahip olan uydulara yönelik yapılabilecek herhangi bir saldırının önüne geçecek.

Kurulacak olan bu yeni komutanlık uzayda çalışma yapacak ve askeri personellerinde eğitiminde sorumlu tutulacak. Aynı Amanda mühimmatların geliştirilmesi ve verilen görevlerin koordinasyon yönetimi de komutanlığın idaresinde olacak.

Yapılmasına karar verilen komutanlığın işleme alınması şu an için ABD Kongresi’nden gelecek olan onaya bağlı görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, bu fikri daha önce ortaya attığında pek çok kişi tarafından espri olarak nitelendirilmişti. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Uzay Kuvvet Komutanlığını 1985 senesinde kurduğunu hatırlatalım.o yıllar içerisinde Sovyetler Birliği’ne karşı uzayda güçlü olmak isteyen ABD’nin kurmuş olduğu bu üs, 2002 senesinde kapatılmıştı.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.