AŞKIN TARİFİ 1. BÖLÜM ANALİZİ - Reyting TV

Sıradaki içerik:

Antik Mısır’ın Karanlık Sırları BBC Earth’le Aralanıyor

e
sv

AŞKIN TARİFİ 1. BÖLÜM ANALİZİ

99 okunma — 08 Haziran 2021 15:28
Aşkın tarifi 1. bölüm analizi

Bu yazıda neler var?

Kanal D‘nin yeni yaz dizisi Aşkın Tarifi 7 Haziran akşamı yayın hayatına başladı. Menemenli tanıtımıyla büyük ses getiren dizi ilk bölümüyle de merak uyandırdı. Kadir Doğulu ve Serra Arıtürk‘ün başrollerini paylaştığı dizi bu yaz bizlerle olacak.

aşkın tarifi 1. bölüm analizi

Aşkın Tarifi 1. Bölüm Analizi

Dizi büyük bir düğün telaşıyla başladı. Güle oynaya düğün hazırlığı yapan Fırat, gelini Asuman’ı almaya gittiğinde büyük bir şokla karşılaştı. Asuman Fırat’ı terk ederek düğünden kaçtı. Hem Fırat hem de ailesi için büyük bir şok yaratan bu olay karşısında Fırat kendini yedi bitirdi ve ne yapacağını bilemedi. Daha olayı yeni yeni idrak etmeye başlamışken televizyonda gördüğü bir program yüzünden yer yerinden oynadı. Aşk doktoru olarak bilinen yaşam koçu Taylan, Asuman’ın aklını çelerek düğün günü Fırat’ın terk edilmesine neden olmuştu. Asuman Taylan’ın verdiği akıllar yüzünden Fırat’ı basit bir mektupla öylece bıraktı.

Aşkın tarifi 1. bölüm analizi

Aşkın Tarifi 1. Bölümde Neler Oldu?

Yaşadığını hazmetmekte zorlanan Fırat, Taylan’ın sevgilisi sosyetik güzel Fransız restaurantı sahibi Naz Soyluer’i kendine aşık edip Taylan’dan intikam almaya karar verdi. Restauranttaki şefinden dolayı zor günler yaşayan Naz kendisine tavsiye edilen yeni şef Fırat’ı değerlendirmek zorunda kaldı. Tam bir demir lady olan Naz mutfakta onun koyduğu kuralları çiğneyen Fırat şefle çok iyi anlaşamadı. Yapı olarak birbirlerinden tamamen farklı olan Naz ve Fırat için birlikte çalışmak epey zor olacak. Menemen sahnesindeki dertleşme, ciğer ziyafeti, baharat alışverişi sahneleri bizim için keyifli olsa da Naz Fırat yüzünden oldukça zor bir gün geçirdi.

Taylan ilk günden her şeyin içinde kendini bulan Fırat şefi pek sevemedi. Üstelik Fırat şef yüzünden acıyla girdiği imtihan Taylan’ı şekilden şekile soktu. Naz’a zannedildiği kadar bağlı olmayan Taylan’ın gözünün dışarıda olduğunu da görmüş olduk 1. bölümde. Şebnem bile Fırat şefin sahte özgeçmişle işe girdiğini fark etse de arkadaşı Naz’ın Taylan’dan kurtulması için duruma göz yumdu. Bölüm sonunda tam Taylan’ın kitabının tanıtımı yapılıyorken kıyamet koptu. Fırat Asuman’ın evlendiğini üstelik Taylan’ın da Asuman’ın nikah şahidi olduğunu öğrendi. Durum böyle olunca kitap lansmanında kebaplarıyla olay yaratan Fırat herkesin gözü önünde Naz’ı öperek taşları yerinden oynattı. Bakalım Naz ve Fırat birlikte çalışmaya devam edecekler mi?

Aşkın Tarifi Neden Düşük Reyting Aldı?

Öncelikle Aşkın Tarifi’nin ilk bölümünün olduğu gece Çukur dizisinin final bölümü vardı. Ayrıca Maraşlı, Survivor ve Kağıt Ev gibi faktörleri de göz ardı etmeyelim. Gelelim Aşkın Tarifi cast ve senaryosuna. Öncelikle dizide demir lady, çetin ceviz olarak tarif edilen Naz Soyluer karakterinin çok daha sert ve soğuk bir karakter olmalıydı. Serra Arıtürk bu rol için biraz fazla cici daha doğrusu tatlı kalmış. Senaryo olarak ta cast olarak ta karakteri biraz daha sivriltmeleri lazım. Naz karakteri için Leyla Lydia Tuğutlu düşünülebilirdi belki de. Kırsal ve metropol temsil eden karakterlerin yani Naz ve Fırat’ın zıtlığı hoş olmuş fakat bu makas açılmalı. En azından Naz karakterini kafamızda bir yere koymak için bu olmak zorunda. Hatta Fırat karakteri zaman zaman memlektinden bahseder çok az arada aksan yaparsa, Antep yemekleri yaparsa bu zıtlık biraz daha belirginleşip daha çok merak uyandırabilir.

Restauranttaki ilk şefin ayrılması biraz daha inandırıcı kılınmalıydı. Yani Naz ve Şebnem daha fazla rezil olmalı, Naz Fırat’a mecbur kalmalıydı. Belki Fırat’ın girerken sahte özgeçmiş dışında daha organize bir iş çevirmesi de gerekirdi. Bu arada tabi Naz Fırat’a çalıştığı süre içinde de mecbur kalmalıydı. Büyük patron, müşteri, hatır vb. sebeplerle . Ayrıca bölümün sonu Fırat’ın gidip kalmasıyla ilgili olsa biraz daha çekici olabilirdi. İlerleyen bölümlerde Fırat’ın yanında getirdiği asistan arkadaşı ve Şebnem muhtemelen duygusal bir bağ kuracaklardır diye düşünüyorum. 2. bölümde en geç 3. bölümde Naz Taylan’dan ayrılmalı. Bu da Taylan’ın Naz’ı aldattığının ortaya çıkmasıyla olacaktır. Zaten bu bölümde sinyali verildi. Bu öpüşme olayının üstü kapatılacaktır diye düşünüyorum. Naz’ın rahatsızlığı, Fırat’ın annesi ve daha pek ayrıntıya önümüzdeki bölümlerde değinilecektir. İlk bölüm için pek parlak reyting almasa da ekibe başarılar diliyoruz. En az bu yazı kapatır bu dizi diye düşünüyorum. Yani 13 bölümü görmeli.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.