Sıradaki içerik:

4 Eylül Çarşamba Reyting sonuçları ve Tv yayın akışı

e
sv

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: 45 İlacı Daha Geri Ödeme Listesine Aldık

avatar

Murat TUNÇ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BCm5T.jpg
geri-odeme-listesine-alinan-ilaclar

Bu yazıda neler var?

Yazılı açıklama yapan bakan Selçuk;

SGK’nın web sitesinde Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını bildirdi. Üçü kanser olmak üzere 45 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını ifade eden bakan Selçuk, şunları söyledi:

“Bu ilaçlardan 23’ü ithal 22’si yerli, ruhsatlı. Kronik hepatit C tedavisinde en son geliştirilmiş yeni bir ilacı daha geri ödemeye dahil ederek bu hastalığın tüm tiplerinde vatandaşımızın tedaviye erişimini sağladık.”

Genetik olan kistik fibrozis hastalığının erken tanısında kullanılan ilacın da listeye konulduğunu söyleyen bakan, söz konusu ilacın uygulanabilmesine yönelik işlem ücretinin de karşılanacağını bildirdi.

Ruhsatlı ilaç sayısının 8 bin 423’e, yurt dışından tedarik edilen ilaç sayısının da 382’ye çıktığını söyleyen bakan, toplamda geri ödemesi yapılan ilaç sayısının 8 bin 805’e ulaştığının söyledi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, sağlığı hiçbir zaman maliyet unsuru olarak görmediklerini vurgulayarak, “Her zaman her şeyin başı sağlık dedik. Bu sebeple hasta vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi bildiriyor, yeni uygulamanın bütün yurtdaşlarımıza sağlıklı bir yaşam getirmesini niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Geri ödeme listesine alınan ilaçlar

“1 adet astım ilacı, 6 adet aşırı demir birikimi tedavisi ilacı, 2 adet demir eksikliği ilacı, 3 adet bağışıklık ilacı, 6 kalp ilacı, 1 kan sulandırıcı, 3 kanser ilacı, 2 KOAH ilacı, 1 mantar ilacı, 1 oral kortikosteroid, 2 ağrı kesici ve ateş düşürücü, 2 kas gevşetici, 1 kistik fibrozis tanısı ilacı, 2 sedef ilacı, 1 topikal ağrı kesici, 1 Hunter Sendromu ilacı, 10 pulmoner arteriyel hipertansiyon ilacı”


ResimLink - Resim Yükle
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.