İki Deprem İki Başkan - Reyting TV

Sıradaki içerik:

11 Aralık Çarşamba Reyting sıralaması

e
sv

İki Deprem İki Başkan

309 okunma — 12 Aralık 2019 12:05
avatar

Hasan KAYA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Deprem Türkiye’nin gerçeği. Her an her yerde deprem olabileceği için halk devamlı teyakkuzda. Bu nedenle de deprem olduğunda Ülkemizin her yerinde aynı bilindik manzaralarla karşılaşıyoruz.

11 Aralık 2019 tarihinde, Balıkesir Merkez olmak üzere Marmara Bölgesinde hissedilen orta dereceli deprem ve onu takip eden artçı sarsıntılar oldu. Balıkesir halkı sabaha kadar deprem korkusundan ve devam eden artçı sarsıntılar nedeniyle geceyi sokakta geçirdi. Komşu İlimiz olması ve depremin bölgemizden de hissedilmesi nedeniyle, yaşanan olayları yakından takip ettiğim için ayrıntılardan bilgi sahibi oldum.

Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeni seçilmiş ve 20 günlük bebeği olan çiçeği burnunda genç bir baba olmasına rağmen, mazeret üretmeden, sorun çıkarmadan, depremdeki kriz yönetimindeki başarısı ve gece boyunca sokakta halkın içinde onlar ile yakından ilgilenmesi, sabahında da Balıkesir Valisi ile birlikte çağrıldım, çağrılmadım polemiğine girmeden, aşçı çırağı gibi çorba dağıtması halk arasında memnuniyet yarattı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 1975 doğumlu genç kuşak siyasetçilerinden, başarılı bir eğitimci ve iş adamı. Kendisini Karesi Belediye Başkanı olduğu zaman Ankara’da yapılan bir toplantıda tanıştığım, Balıkesir’in Genç Başkanın bu davranışları ile ister istemez, İstanbul depreminde ve sel bastığı zaman halk ve sorunlar ile ilgileneceği yerde, “tatil bana yakışıyor” diye Bodrum’da tatile giden, sadece görünebilmek için günübirlik İstanbul’a gelip, hemen geri dönen, sonrasında hiçbir şey olmamış gibi yatta tatiline kaldığı yerden devam eden, “çağrılmadım, meteoroloji geç haber verdi” gibi mazeretler ile kriz çözmek yerine kriz yaratan İmamoğlu ile iki BBB arasında kıyaslama yapma ihtiyacına neden oldu.

Şayet Balıkesir Büyük Şehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yaptığının çeyreğini İmamoğlu yapmış olsa idi, “Milli Kahraman” ilan edilirdi. Gazeteler, TV’ler İmamoğlu’nun yaptıklarının yanına bin katarak anlatırlardı. Oysaki Balıkesir BBB Yücel Yılmaz mütevazı, halkan biri gibi görevini yaptı. Gündem dahi oluşturmadı, kimsenin haberi bile olmadı. Ama merak etmeyin buna benzer bir senaryoyu yakın zamanda İmamoğlu için yazıp İstanbul’da oynayacaklardır.

Halk yapılanı unutmuyor. Siyaset dürüst ve samimi yapıldığı zaman iyi yönde karşılığını buluyor. Halk olanları görüyor, değerlendiriyor, sonrasında da kararını veriyor. Algı, cilalama, parlatma her zaman toplumda karşılığını bulmuyor. Çünkü halk 25-30 yıl öncesinin halkı değil. Eğitim ve bilinç düzeyi yükseldi. Bu nedenle de her söylenilen söze inanmıyor.

İmamoğlu, Balıkesir Belediye Başkanı gibi Büyükşehir Belediye Başkanı. Ancak öyle bir rütbe verildi ki, sanki İstanbul BBB değil, Türkiye Başkanı. Çanakkale’deki maden ile ilgili Kanada Büyükelçisini arıyor. Kanal İstanbul’u yaptırmam diye çaka satıyor. Kısacası İstanbul BBB dışında her şeye maydanoz oluyor. Gündemde tutulabilmesi için çok gayret sarf ediliyor.

Bunun içinde ABD merkezli Bloomberg Business Week dergisi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu “The Bloomberg 50” listesinde yer verdi. İmamoğlu, listeye Türkiye’den seçilen tek isim oldu. Halka seçim vaadi olarak vermiş olduğu hiçbir sözünü yerine getirememiş İmamoğlu hangi performansı ve hangi icraatı ile bu listeye girebilmiştir.

İmamoğlu’nu parlatarak gündemde tutabilme gayretlerinin tek sebebi, Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul BBB Başkanlığından T.C Başkanlığına giden siyasi hayatının senaryonun kopyası ile 2023 yılında Recep Tayyip Erdoğan ‘ın karşısına İmamoğlu’nu rakip çıkarıp ve devirebilmektir.

Ancak senaryonun bilindik, başrol oyuncusunun da performansının başarılı olmaması nedeniyle, yardımcı başka oyuncular senaryoya dahil edildi. Bunlarda tutar mı? Tutmaz mı? Bunu zaman içinde AK Parti’nin fabrika ayarlarına dönüp dönemeyeceği belirleyecektir.

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.