BARBAROSLAR "AKDENİZ'İN KILICI" 1.BÖLÜMÜ - Reyting TV

Sıradaki içerik:

Sanatçılar “Sensiz Olmaz” diyerek Kızılay’a destek gönderdi- Güncel Haberler

e
sv

BARBAROSLAR “AKDENİZ’İN KILICI” 1.BÖLÜMÜ

18 Eylül 2021 19:48
Geçen sene Gönül Dağı, Masumlar Apartmanı, Uyanış Büyük Selçuklu, Bir Zamanlar Kıbrıs gibi dizilerle rekorlar kıran, insanlara kanalı değiştirtmeyen kanal TRT1 bu sezon Masumlar Apartmanı'nın ardından Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı dizisiyle iddialı bir başlangıç yaptı.
Barbaroslar akdeniz'in kılıcı

Yaklaşık 1,5 senedir üzerinde çalışılan proje Beşiktaş Denizcilik Müzesi’nde yapılan görkemli galayla bu hafta açılışını yaptı. Büyük beklentilerin olduğu dizi beklentileri perşembe akşamı fazlasıyla karşıladı. Engin Altan Düzyatan, Yetkin Dikinciler, Ulaş Tuna Astepe ve Caner Topçu’nun başrollerinde olduğu dizi EsFilm yapımcılığında yayınlanıyor.

barbaroslar akdeniz'in kılıcı

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı 1. Bölüm Özeti

Midilli fatihi Yakup Ağa’nın oğulları Oruç, Hızır, İlyas ve İshak’ın denizdeki başarılarını ve galibiyetlerini, mücadelelerini anlatan dizi tarihi bilgiler vererek başladı. Kimi izlediğimizi anladığımızda daha da heyecanlandık. Ardından gizemli deniz ve gemi manzaralarıyla sislerle devam ettik. Daha başlangıçta büyük bir mücadeleyle, korsanlarla mücadele eden Oruç reis tüm zekasını yeteneğini ilk 15 dakikada gösterdi. Baba Oruç’un yanındaki kardeşi delikanlı İlyas Reis kanının ne kadar deli aktığını ve cesaretini bu sahnelerde gösterdi. Aynı zamanda çapkınlığını da görmüş olduk. Oruç ve İlyas iş birliği ile denizlerde korunan ve taşınan hazinelerle, elçi bizleri de meraka düşürdü.

En büyük ağabey olan İshak’ın kardeşlerinin denizde mücadele etmesini hiç istemediğini de gördük. Babacanlıkla ve ağırbaşlılıkla adeta Yakup Ağa’nın miraslarına sahip çıkan İshak Reis kardeşlerini korumak için elinden geleni yapıyor. Daima denizlerde olan kardeşlerini yüreği ağzında hem büyük bir öfkeyle hem de büyük bir merak ve mutlulukla bekleyen İshak’ın en büyük destekçisi karısıydı. Midilli’ye uzun bir aradan sonra dönecek olan Hızır hem ağabeyinde hem Midilli’de büyük bir mutluluk uyandırdı. Çok güzel karşılanan Hızır gelir gelmez bir şeylerin peşinde olduğunu belli etti. Bunu ilk anlayan da ağabeyi, ağası İshak oldu.

Seferden dönünce Midilli’yi baba ocağını göresi gelen Oruç karısına da söyleyerek bu niyetini belli etti

ama İskenderiye’de önce yapacağı başka şeyler vardı. Isabelle aracılığıyla başka bir iş alacaktı. Poseidon’un kardeşini öldürmesiyle İskenderiye’de takdir toplayan Oruç bu tehlikeli cesaretiyle Isabelle’i karşısına aldı. Hanın sahibi Isabelle Oruç gelecek diye handa bir sürü hazırlıklar yaptırdı. Üstelik Oruç ve tayfasına iltimas geçtiği düşünülen Isabelle handa tepki topladı. Oruç’a zaafı olduğu açık açık belli olan Isabelle Oruç’a yanaşmaya devam edecek gibi. Kadın hisseder mi? Hisseder. Gebe olduğunun haberini alan Despina Oruç’un gelir gelmez Isabelle’in yanına hana gitmesinden rahatsız oldu. Oruç umarım Despina’yı Isabelle ile aldatmaz. Böyle kudretli, tarihi, gerçek bir karakteri aldatırken izlemek istemem. Barbaroslar Akdeniz'in kılıcı

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı 1. bölüm sonunda oldukça güçlü ve aksiyonlu bir bölüm finali yapıldı. Yardıma ihtiyacı olan Zeynep’i korumaya çalışan Hızır, Zeynep’in peşinde olan adamlarla yüz yüze gelince olanlar oldu. Zeynep’le uçurumun kenarına kadar kaçmayı başaran Hızır daha fazla kaçmayı başaramadı. Kıza uçurumdan denize atlamayı teklif etti. Üstelik “Bana güveniyor musun?” diyerek. Size de bir yerden tanıdık geldi mi bu sahne? Evet gelmiş olmalı. Sen Anlat Karadeniz’in Tahir’i (Ulaş Tuna Astepe) Nefes’i Vedat’tan kurtarmaya çalışırken Nefes’in elini tutup uçurumdan atlamıştı. Yine uçurumdan atlama sahnesi, yine bir kadını koruma ve yine Ulaş Tuna Astepe. Sen Anlat Karadeniz’in 1. bölüm finaliyle yine Ulaş Tuna Astepe’nin başrolünde olduğu Barbaroslar’ın finali bu açıdan benzerlik gösterdi. Benzer sahneler gülümsetti. Barbaroslar akdeniz'in kılıcı 1. bölüm

Oldukça profesyonel olduğu belli olan dizi animasyon zannedilen görüntülerle ve karanlık renklerle dikkat çekti. Daha profesyonel çekim açıları ve daha net görüntüler beklenen dizi bu açıdan eleştiri aldı. Onun dışında senaryonun önümüzdeki bölümlerde daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyorum. 1. bölümde yeni yeni tanıtılan karakterler ve hikaye oturacaktır. Müziklerinin de başarılı olduğunu ve dikkat çektiğini söylemeliyim. Özellikle jenerik ve El Ye Sa melodileri hem gaza getirdi hem izleyiciyi bağladı. Öümüzdeki haftanın fragmanı da yayınlanan dizi youtube trend videolar listesine de girdi. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.