Sıradaki içerik:

14 Nisan salı reyting sıralaması nasıl oldu?

e
sv

BİR İSTİFANIN ANATOMİSİ

avatar

Hasan KAYA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

kose-yazilari

Bu yazıda neler var?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12.04.2020 tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklama ile istifa etti.

Soylu’nun istifası, Türkiye’de siyasetinde alışıla gelmişin dışında sorumluluğu kabul edip, başaramadım diye yapılan bir istifa idi. AK Parti seçmeni bu istifayı içine sindiremedi. İstifanın geri alınmasını ve Cumhurbaşkanı’ndan da istifanın kabul edilmemesi için irade beyanını sosyal medya hesaplarından bildirdi.

Cumhurbaşkanı istifayı uygun bulmadı bu nedenle de kabul etmedi. Bahçelide sahip çıktı. Soylu ’da bu gelişmeler üzerine: “Halkımızın ve Cumhurbaşkanımızın gösterdiği teveccüh beni mahcup etti” diye müteşekkir bir ifade ile : “hatamızı telafi etme imkânı verildi” gibi siyasi ahlak olgunluğu ve siyaset tarihimize geçecek güzel sözleri ile görevinin başında olduğunu açıkladı böylece üç saat süren kriz çözüldü.

İlk başta Soylu ’ya sahip çıkma ve Cumhurbaşkanından da istifanın kabul edilmemesi için yapılan eylen, Cumhurbaşkanın istifayı kabul etmemesinden sonra işin rengi değişmeğe ve şirazesinden çıkmaya başladı.

Hiç gereği yok ve kimse Soylu’nun istifası ile şah çekmemiş iken “ Şah ve Mat” muhabbeti ile başlayan ve Milletvekili Lütfiye Selva Çam’ın : “Sn. Süleyman Soylu’yu tabanınız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkân ve yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Sn. Erdoğan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise, bu muhabbeti yitirir. Kardeş hane hatırlatmak istedim.” Diye attığı twit üzerinden devam eden bir linç kalkışılması başladı. Sonrasında başörtüsü üzerinden “bunu partiden atın” talebine kadar varan, isteklerin dillendirilmesi dikkatlerden kaçmadığı gibi herkes neler oluyor demeye başladı.

Lütfiye Selva Çam’ın üzerinde fırtınalar koparılan twitini defalarca okudum. Sizin de, kırımızı çizgisi reis olan AK Parti seçmeni gözüyle tartışmaya konu twiti bir kez daha dikkatlice tersinden ve yüzünden okumanızı öneririm. Tersinden okunduğu zaman nasıl bir mananın ortaya çıktığına da dikkatinizi çekerim. Çünkü AK Partide kırmızıçizgisi Reis olan herkes bu açıklamanın altına imzasını atar; aksini düşünmek ise kimsenin aklına gelmez.

Ancak her nedense fırsat bu fırsat deyip, laf kalabalığı ile Kadın Kollarından, Kademden başlayıp, Milletvekili Lütfiye Selva Çam’ın twiti üzerinden linç edilmeye çalışılmasının hiçbir mantıklı açıklamasını bulamıyorum.

Bunun için de soruların karşılığını bulabilmek için Reisin çevresinin çevresinden, Ankara siyasetinin nabzını her zaman çok iyi tutabilen, sözüne ve değerlendirmelerine güvendiğim bir kardeşimi arayıp, konu ile ilgili gözlemlerimi aktardım, cevabını bulmak istediğim sorularımı sordum.

1- Ankara da her şey yolunda mı?
2- Yeni bir fay hattı mı oluşuyor?

Edindiğin intiba ve çıkardığım sonuç: yukarıda tepinen ve tepişen yok. Yani şimdilik Şehzadeler arasında suyu yüzüne çıkan bir sorun ve çatışma bulunmuyor. Ancak çimlerde (Yeniçeriler) bir sıkıntı var.

Bu da olsa olsa Hürrem’in veya Rüstem’in işidir.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.