Borsa nedir? Borsa’nın Kısa Tarihi ve Güncel Borsa Haberleri - Reyting TV

Sıradaki içerik:

8 Eylül Salı Reyting Sonuçları

e
sv

Borsa nedir? Borsa’nın Kısa Tarihi ve Güncel Borsa Haberleri

473 okunma — 10 Eylül 2020 00:21
avatar

Murat TUNÇ

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

güncel borsa haberleri
malatya oto kiralama

Borsa Nedir?

Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal bir piyasadır. Yani emtialar ve genel olarak  hisse senetlerinin alınıp satıldığı ortamdır.

Borsa’nın Tarihi

Borsa kelimesi söylendiği zaman hemen hemen herkesin aklına hisse senedi borsası geliyor.  Günümüzde dünya ekonomisinin ve finansal piyasaların vazgeçilmez bir parçası olan hisse senedi borsaları 17. ve 18. yüzyıllarda
yaygınlaşmaya başladı. Lakin, hisse senedi kavramının henüz mevcut olmadığı tarihin daha eski dönemlerinden bu yana dünyanın birçok noktasında bulunan borsalarda çeşitli borçlanma araçları ve emtia el değiştirmektedir.
Çeşitli kaynaklara göre dünyanın ilk düzenli borsası olarak kabul
edilen ve 1531 tarihinde kurulan Belçika’daki Antewerp Borsasında hisse senedi değil kamu ve özel borçlanma araçlarına ilişkin menkul kıymetler alınıp satılıyordu. 1602 yılında açılan Amsterdam Borsası
bildiğimiz anlamda ilk hisse senedi borsası olarak kabul ediliyor. 19.yüzyılda kurulan Chicago Ticaret Borsası ise modern anlamda spot ve vadeli işlem piyasalarından oluşan ilk emtia borsasıdır.

Borsa Haberlerini Nereden Takip Edebilirim?

Bu yazımızda, Borsa nedir ve Borsa’nın tarihi hakkında bir yazı kaleme aldık. Peki Güncel borsa haberleri hakkında genel manada bilgilere nereden ulaşabilirim derseniz yazının altında bırakacağımız linkten borsa haberlerine en doğru ve tarafsız bir şekilde ulaşabilirsiniz.

https://www.borsadanhaberler.com/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.