Sıradaki içerik:

Babil Oyuncu Kadrosu Ve Babil Dizisi Konusu

e
sv

Chp’ye 2023 Ayarı

avatar

Hasan KAYA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

tip

Bu yazıda neler var?

Düğün değil, bayram değil, şimdilik ufukta seçime de gözükmüyor. Ama yapıldığı iddia edilen anketlerde Millet İttifakının oylarının arttığına dair haberler piyasaya servis ediliyor.

Bu haberlerin CHP’nin kurultay öncesinde seçim kaybetmekten yorgun ve bitkin düşmüş partilileri zinde tutabilmek ve iktidara geliyoruz, şimdi hizip zamanı değil, birlik zamanıdır, diye motive edilmesinden ve parti içinde büyüyen çatlağın üstünün örtülmesi gayreti olduğunu anlamak için müneccim olmaya gerek yok.

Hal böyle olmasına rağmen patlamaya hazır bomba haline gelen CHP içindeki çatışmalardan yara bere almadan atlatmak isteyenler kendisini ön plana çıkarmadan, gündemden de düşürmeden taraftarlarını, hizip mensuplarını militarizme ederek ekibini oluşturuyor.

CHP içinde söz sahibi olabilmek için il, ilçe kongrelerinde delege çoğunluğunu alıp, genel merkezde etkin ve aktif bir siyasi rol kapmak mücadelesinde olan her siyasi grup, fincancı katırlarını ürkütmeden parti içindeki mücadelesine kıyasıya devam ediyor.

Kendine yakın gördüğü veya birlikte hareket etmeyi çıkarına uygun gördüğü grup ve hizipler ile birlikte dirsek temasına geçip kendi aralarında koordineli bir şekilde birbirlerini cilalayıp parlatıyorlar.

Selahattin Demirtaş’ın tiyatrosunu giden CHP’li Frist Lady’lerin siyasetçi eşleri aslında tiyatroyu CHP tabanına oynuyorlar. Çünkü HDP’siz Millet İttifakının kaybedeceğini, diğer taraftan da CHP ile HDP’nin yan yana görünmesinden parti ve ittifak içinde de sorun olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu nedenle bir taraftan HDP ile flört ederken, diğer taraftan da müttefiklerine ve kendi içindeki HDP’ye mesafeli ve şiddetle karşı çıkan gruplara mavi boncuk dağıtarak ittifakın yara almaması için hazırlanan senaryoyu kusursuz bir şekilde oynamaya çalışıyorlar…

“Cambaza Bak” taktiği ile oynan bu tiyatro, CHP içindeki Ulusalcı, Kemalist, Atatürkçü grupların ve ittifak içindeki diğer partililerin dikkatlerini başka yöne çekebilmek için rejim ve laiklik tehlikede algısı argümanını ön plana çıkarıp, bunun zeminini oluşturmak için hazırlanmış birçok kurgu haberleri tabanlarına servis ediyorlar. Bu haberlerde seri bir şekilde sosyal medya uzmanlarınca kardeş site ve takipçileri tarafından paylaşılması sağlayarak yaygınlaştırılıyor ve kitlesel bir manipülasyon haline getiriliyor.

“Külliye ‘ye çıkan CHP’li tartışması” ile başlayan sonrasında da ardın sıra çorap söküğü gibi gelişen ve hepsi tasfiye ile sonuçlanan olayları bu bağlamda dikkatlice incelemek gerekir.

Mansur-Sinan tartışmasında, Sinan Aygün, Külliye ‘ye çıkan CHP’li tartışması ile de İnce devre dışı bırakıldı. Baykal ve ekibi ise Libya konusunda Reis’e destek verdiği için diskalifiye edildi.

Büyük Şehir Belediyelerinin yetkisi ve görevi olmadığı halde “Cem evlerine ibadet hane statüsü verilmesi gayretleri, tiyatro vakası… gibi resmin parçalarını birleştirdiğiniz zaman, bu gelişmelerin bir tesadüf olmadığı, kurultay öncesinde CHP’ye ayar verme olduğu net bir şekilde görülüyor.

Bu kadar tartışmaların yaşandığı halde Reisin, Kanal İstanbul projesi haricindeki diğer tartışmaların dışında kaldığı gibi Mansur- Sinan kavgasında takip edin ama tartışmanın dışında kalın, kendi aralarında ki bir tartışmadır diye teşkilatı uyarması herhalde dikkatinizden kaçmamıştır.

Siyasi tertip ve dizaynlarda, bir taş ile bir kuş vurmak, başarı kabul edilmez. Bir taş ile birkaç kuş vurmak ve aynı zamanda çayın taşı ile çayın kuşunun vurulması gerekir.

Bu gerçekten hareketle, tekten tüme kuralı ile en yakınınızdaki il ve ilçe ‘deki CHP delege seçimlerindeki tartışmaları ve çıkan sonuçlarla birlikte, son günlerde CHP’de yaşanan ve kurultaya kadar yaşanması muhtemel olan gelişmelerle birlikte değerlendirirseniz “CHP’ye nasıl bir 2023 ayarı çekildiği.” ile ilgili size bilgi verecektir.

İstanbul her siyasi parti için önemli olduğu gibi CHP için de çok önemli. Ülke genelindeki delege ve ilçe başkanlığı seçimlerinde CHP içindeki grup ve hizipler nerede ise kafa kafaya çıktı. Pinpon topu gibi İl Başkanlığı bir gidip bir gelen Kaftancıoğlu; yüksek lisan ve doktora yapmış, First Lady olmaya layık şık hanımefendi imajı ile Cumhurbaşkanı olarak parlatılmaya çalışılan İmamoğlu eşi ile birlikte “Dağdan gelenler, bağdakini kovuyor.” diye fısıltı şeklinde devam eden tartışmalarla devam eden tatlı sert mücadeleden galip çıkmaya çalışıyorlar.

Bakalım dağdan gelenler mi bağdakilere, bağdakiler mi dağdan gelenlere galip olacak. CHP’ye 2023 ayarının nasıl çekileceğini kurultay sonucunda hep birlikte göreceğiz.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.