Çocuk haklarına dikkat çeken yepyeni bir kitap; Kaju Adası Kardeşliği - Reyting TV

Sıradaki içerik:

Zeynep Bastık, Nilperi Şahinkaya ve Boran Kuzum adidas ile denizler için koşuyor

e
sv

Çocuk haklarına dikkat çeken yepyeni bir kitap; Kaju Adası Kardeşliği

54 okunma — 01 Haziran 2021 19:40
avatar

BHA

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mehmet Erkan, edebiyat yolculuğundaki 11. kitabı “Kaju Adası Kardeşliği” ile çocuk haklarına dikkat çekiyor. Elma Çocuk yayın evinden çıkan kitap, gizemli bir ada olan Kaju’da yaşanan olağanüstü olaylar sonrasında başlayan macera dolu mücadeleyi anlatırken, çocuk hakları ve birey olma bilincini de okuyuculara satır aralarında yansıtıyor.

“Arzavul Tepesi” serisi ile çok sevilen yazar Mehmet Erkan, yayımlanan 11. kitabı “Kaju Adası Kardeşliği” ile çocuklara seslenmeye devam ediyor. Yazarın çocuk edebiyatı alanındaki 6. kitabı olan bu roman, okyanusun ortasında, üzerinden ekvator çizgisi geçen gizemli bir ada olan Kaju’da yaşananları çocukların gözünden aktarıyor. Yazar, kahramanların Kaju’da verdikleri mücadeleleri anlatırken bir yandan da çocukların sahip olduğu haklara da dikkat çekiyor.

 

Çocuk Haklarına Dikkat Çekmeye Adanmış Bir Çocuk Kitabı

Yazar Mehmet Erkan kitabının ortaya çıkış öyküsünü ifade ediyor : “Her edebi eseri kaleme alırken, mutlaka o konu ile ilgili araştırmalar yapıyorsunuz. Olay tamamen kurgu olsa bile gerçeklik duygusunu yakalamak için sorguluyor, gözlemliyor ve detaylara iniyorsunuz. Ancak yeni kitabımda bu süreç bambaşka işledi. Son zamanlarda oldukça ilgi duyduğum bir konu olan çocuk haklarına dikkat çekmek için Kaju Adası Kardeşliği’ni kaleme aldım.”

Kaju Adası Kardeşliği’nde dünyadaki milyonlarca çocuk gibi eğitim alamayan, sağlık hizmetlerinden faydalanamayan, iyi beslenemeyen ve özgür olmayan çocukların mücadelesini anlattığının altınız çizen Yazar sözlerini şöyle sürdürdü: “Kitabımda 1989 yılında yayımlanan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye de edebi atıflarda bulundum. Kitabı okuyacak çocukların da haklarından haberdar olması gerektiğini, birey olma bilincini kazanmaları için önemli görüyorum.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.