Doğru karar verdiğimizi nasıl anlarız? - Reyting TV

Sıradaki içerik:

3 Şubat Çarşamba Reyting sonuçları

e
sv

Doğru karar verdiğimizi nasıl anlarız?

172 okunma — 04 Şubat 2021 10:34
avatar

Karyowski

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğru karar verdiğimizi nasıl anlarız?

Hayatta birçok karar veriyor ve bunların hangileri doğru hangileri yanlış diye zaman zaman şüpheye düşebiliyoruz. Uzmanlar bu konu hakkında zamana ve sürece göre analiz yapmamız gerektiğini söylüyor. Sonuca odaklanmadan o seçim veya seçimleri yaptıktan sonraki süreçte ruh hali, tatmin, genel verim ve mutluluğunuza baktığınızda artma veya azalma olması seçimin doğruluğunu kanıtlıyor.

Maalesef denemeden ve yaşamadan bunu bilmek zor çünkü herkes için tepki ve süreç farklı ilerliyor her seçim için. Bu nedenle de bir şeyin iyi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu denemek.

Peki denemeden önce duyduğumuz soru işaretleri ve endişeleri ne yapmalıyız? O zaman da düşünme ve analiz sürecini çok uzun tutmadan(çünkü ne kadar çok üstüne düşünürseniz, harekete geçme motivasyonunuz o kadar azalır) biraz da kendimize güvenip seçimi yapmak ve yaşamaya başlamak lazım. Çok mükemmeliyetçi olmak bizi durdurup yavaşlatabilir. En güzeli yolda düşe kalka öğrenmek çünkü hep bir ilerleme halinde oluyoruz. Yanlış olduğunu anladığımız veya zarar gördüğümüzü hissettiğimiz zaman ise yine bırakıp gidebilme gücümüz olduğunu bilmeliyiz. Ayrıca endişeler ve korkular için de önlem almak önemli ama bunların bizi yaşamaktan alıkoymasına izin vermemeliyiz. Kötü ihtimaller her zaman olacak ve onlar başımıza geldiğinde düşünebiliriz yani gelmeden üzülmenin bizi fazladan üzmek dışında hiçbir katkısı ve anlamı yok. Bu nedenle de endişelerin %90’ının gerçekleşmediğini kanıtlayan bir bilimsel çalışmayı da göz önüne alarak, daha pozitif ve inançlı adımlar atabiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.