Sıradaki içerik:

3 Kasım Pazar Reyting sonuçları

e
sv

Haber Spikerliği Nedir? Haber Spikeri nasıl olunur?

haber-spikeri-nasil-olunur

Haber Spikerliği Nedir?

Ve daha sorulacak birçok soru var. Spiker, dinleyici ve izleyicilere, radyo ve televizyon yayınlarında, bir yazılı metin sunan sorumludur. Spikerlik bir meslektir.

Dünyada, ülkemizde neler oluyor, gündemde neler var, kim ölmüş, kim kalmış, siyaset, ekonomi, terör, finans, eğitim, hava durumu ve birçok şey.

Bir haber spikeri, uygulamalı teknik eğitime, İyi bir dil bilgisine, akıcı bir konuşma diline, kıvrak bir zekâya, sorun çözme yeteneğine,  düzgün Türkçeye ve diksiyona, kılık kıyafet nezaketine sahip olmalıdır.

Spiker deyince insanın aklına ne ya da neler gelir?

Kibar olacak, her konuya mesafeli yaklaşacak, taraf tutsa bile, konuyu, olayı ya da durumu yalansız, olduğu gibi sunacak, kargaşa ortamı oluşturacak, her türlü haber ve olayı yayınlamayacak ki, yayınlasa bile seçtiği her kelimeyi itina ile seçecek. Özenli giyinecek, seçici olacak ve tabi ki halkın beğenisini kazanacak.

Spiker Nasıl olmalı?

Peki, bizim ülkemizde bunlara uyan ya da uygulayan kaç tane haber spikeri var.

türkçe erotik film

Geçmişten günümüze kadar uzanan, televizyon haberciliği zorlu yıllardan geçse de, tek kanaldan çoklu kanallara geçiş, elbette birçok şeyin değişmesine vesile olmuştur.

Türk televizyonlarının ilk erkek haber spikeri 31 Ocak 1968’de Zafer Cilasun ile başlamış, ardından yine 1968’de ilk kadın haber spikeri Jülide Gülizar ile devam etmiştir. Yıllarca film izler gibi haber izledik, inanılmaz naiflikle haber sunan spikerleri.

Haber yayıncılık anlayışı, elbette tarafsız, olduğu gibi haberi yansıtmaktır. Günümüzde habercilik ise, gerek siyasi partilerin baskısı, gerekse televizyon kanallarının sahiplerinin siyasi düşünceleri, gerekse spikerlerin hem dünyaya ya bakış açıları hem de siyasi düşünceleri, tarafsızlık ilkesinden tamamen uzak ve etik dışıdır.

Haberciliğin ilkeleri vardır,  Gazetecilik kamu görevidir; gazetecinin temel amacı haber ve yorum üreterek halkı ve kamuoyunu bilgilendirmektir. Gazetecilik, özel amaç ve çıkarlara alet edilemez; haber ve bilgiyi yayımlamak ya da yayımlamamak karşılığında maddi-manevi çıkar sağlanamaz, hediye kabul edilemez.

Gazetecinin halka ve kamuoyuna karşı mesleki sorumluluğu vardır. Gazetecilikte, “haberde dürüstlük-nesnellik, yorumda özgürlük-serbestlik” kuralı titizlikle uygulanır. Haber, yorum ve ilan-reklam metinlerinin birbirlerinden ayrı tutulması, okuyucuya ve izleyiciye saygının da gereğidir ama maalesef şu anda ülkemizde bu kurallara uyan neredeyse hiçbir haber kurumu yoktur.

Mert, yürekli, cesur, haber spikerleri var, fakat ülkemizde tarafsız haber spikeri yok.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.