BAYRAM NEDİR? - Reyting TV

Sıradaki içerik:

BAYRAM NEDİR?

e
sv

BAYRAM NEDİR?

10 Ağustos 2019 12:33

Önce şeker, baklava sonra huzur, mutluluk, aile sevgisidir Bayram.

Annelerin kahvaltı sofraları, su börekleri, babaların harçlıkları, el öpmektir bayram.

Bayram, arifedir, mezarlık ziyaretleridir. Bayram, yeni kıyafetler, yeni ayakkabılar, çocukların sevincidir.

Kurban, Allah’a yakınlaşma vesilesidir.

Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak ve O’na yaklaşmayı arzu etmektir. Kurban kesen, bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur.

Kuran’da, kesilen kurbanlık hayvanların et ve kanlarının değil bu kesimi yapan Müslüman’ın niyet, takva ve bağlılığının Allah’a ulaşacağı bildirilmiştir.(el-Hac 22/37).

Kurban Bayramı, İslami kaynaklara göre, ilk kez 624 yılında Medine’de, Hz.Muhammed’in Müslüman cemaate kıldırdığı “ilk kurban bayramı namazının” ardından vermiş olduğu hutbede, kurban kesmenin faziletlerinden bahsetmesi, Allah’a adanarak kesilecek kurbanın kazandıracaklarını açıklaması ile beraber kutlanmıştır. Bu tarihten sonra da bu gelenek bayram şeklinde süregelmiştir.

Bu bayram bereketli, yüreğiniz umutlu, çevrenizi tatlandıran, hayırlı işlerimizin başlangıcı, sevgilerin, kardeşliğin yeniden doğduğu, birlik ve beraberliğin olduğu, el öpenlerin çok olsun diyenlerimizin çok olduğu bir bayram olsun.

Kurbanların eziyetsiz kesildiği, kurban kazalarının olmadığı, hanemize giren etin resmini değil kendini paylaştığımız, kurban bayramı caniliktir, katliamdır diyenlerin de olmadığı bir bayram olsun.

Kurban etlerini fakir-fukarayla paylaştığımız, dulu, öksüzü, kimsesizi sevindirdiğimiz, bir bayram olsun.

Bayramlar, dardınlıkların unutulduğu, insanların barıştığı, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir. Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı günlerdir. Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir, yarınlara niyettir.

Kâinatın yaratıcısı ve âlemlerin Rabbi yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun ki Kurban Bayramı, bir avuç dua, bir kucak sevgi, sıcacık gülümseme, bolluk ve bereket ile geldi,.

Tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutluyorum, şeker tadında bir bayram olsun…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.