Sıradaki içerik:

VİRÜSÜN YAN ETKİLERİ

e
sv

Kuruluş Osman 18. bölümde heyecan vardı.

BCm5T.jpg
Kuruluş Osman 18

Balgay Osman’ı öldürecek mi? Aygül, annesini Dündar Bey’e şikâyet edecek mi?

Covit 19 virüsünden dolayı yaklaşık 4 haftadır yayında olmayan Kuruluş Osman bu hafta startı verdi. Son bölümünde oldukça heyecanlı bir yerde kalmıştı.

Osman, Bizans İmparatorunun yeğeni Prenses Adelfa’yı kurtarmış Boran Alp ile onu obaya göndermişti. Osman, Kongar ile birlikte Balgay’ın yanına gitmiş, Balgay, Sofya ve Alişar karşısında birlik olma teklifi yapmıştı.

Bu bölümde Osman, Balgay’ı teklifini kabul eder. Balgay, Osman’a, Dündar Bey’in, Alişar’ın Konağında olduğunu söyler, Cengiz Han’ın Yasalarını sorar, Osman bu Yasalar neden bu kadar ön emli diye sorar, Balgay bize yol gösterir konu Cengiz Han olunca akan sular durur der. Osman namazımı kılayım sonra birlikte Alişar’a gideriz diyerek önce abdest alır sonra namazını kılar, Kongar, Cerkutay ve Balgay şaşkınlık ve hayretle onu izlerler. Kongar ise geçmişe döner hüzünlenir.

Aygül, babası Dündar Bey’e annesinin Moğol’la işbirliği yaptığını anlatacağı sırada Alişar gelir sözünü keser, Zöhre hatun kızına aynı durumda senin canın söz konusu olsaydı yine aynısını yapardım diyerek kızını sakinleştirmeye çalışır, Aygül annesine sen söylemezsen ben babama söyleyeceğim der.

Boran Al Prenses ile obaya gelir durumu Gündüz ve diğerlerine anlatır, Gündüz, Alişar’ın konağına gitmekten vazgeçer ve Alplerini Osman’ı bulmaları için gönderir, prensesi de Selcan ve Bala Hatuna emanet eder.

Osman, Balgay’ı ile Alişar’ın konağına gelir fakat Dündar orada yoktur. Osman, Balgay’ı Cengiz Han’ın Yasalarının Efendi Yannis’de olduğunu söyler. Balgay, Kongar’a kaleye git Yasaları al gel der. Kongar gider ve Helen’den alır.

Dündar, Zöhre ve Aygül Hatun obaya geri dönerler yolda Zöhre hatun Moğol’la işbirliği yaptığını Dündar Bey’e anlatır, Dündar bey öfkesine yenik düşer ve tokat atar. Obada, Gündüz onları karşılar ne yüzle geldiniz der, Dündar siz benim postuma kurulurken ben oğlumun katillerini öldürdüm der.

Alişar yardımcısı Zorba ’ya Geyato ya götürmesi için mektup verir. Osman ise Boran Alp ile buluşur, Konya yolunu tutasın Alişarın işi belli olmaz der, emmim ise bir haltlar çevirir ben bir süre ortalarda olmayacağım, Balâ hatunu da her zamanki yerimizde bekliyorum der. Bala hatun gelir, bir süre olmayacağını söyler, Dündar Beylerin obada olduğunu söyler, prensesi de kıskandığını belli eder ama Osman gözünün ondan başkasını görmeyeceğini anlatır. Boran Alp, Zorbanın önünü keser ve Alişar’ın verdiği belgeyi Osman’a getirir. Osman belgeyi okur, Alişar Geyatoya, Prensesi Osman’ın kaçırdığını ve ihanet içinde olduğunu yazmıştır. Osman Bala hatuna Prensese dikkat edin onu kaçırmak isteyecekler der ve ayrılırla.

Aksakallılarla buluşan Osman’a, yeni bir görev verilir. Bitinyada ki, Margarit Manastırı Keşişleri, Geyato ile işbirliği edip, Bizans’ın başına yeni birini getirecekler senden onu bulmanı istiyoruz derler. Bu görevde yalnız olmayacaksın, senin kanından, canından bir Kayı Ulusu da sana yoldaşlık edecek derler.

Alpler Ayaz ile Dumrul, Zorbanın başını beklerler, Ayaz’ı takip eden Saltuk Dumrul’un sayesinde yakalanır. Kim olduğunun anlaşılmadığı biri tarafından, Zorba ok ile vurulur bu arada Bamsı ile Gündüz yanlarına gelirler, oku atanın peşinden giderler.

Zöhre ve Aygül, Prensesin kaçırılma işinde Burçin Hatundan yardım alırlar, Burçin, Prensese ilaçlı şerbet getirir ve içirir, prenses kendinden geçer.

Obaya gelen Bala Hatun, Prensesi çadırında bulamaz ve Selcan Hatuna gider. Balgay, Cengiz Hanın Yasalarını Konya’ya götürmek için yola çıkar, Kongar’a ise Osman’ın peşini bırakma der.

Peki, Osman’ın yanında olacak Kayı Ulusu kim?

Kongar, Osman için mi çalışacak?

Kuruluş Osman 18. bölüm sesli dinle


ResimLink - Resim Yükle
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.