Sıradaki içerik:

Bilişim ile Üretim Öğretmen Eğitimleri Başkent’de başladı

e
sv

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ortak anlaşmaya imza attı

avatar

Murat TUNÇ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

milli-egitim-bakanlıgı-ile-kultur-ve turizm-bakanlıgı-anlasma-imzaladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı Arasında Eğitimde İş Birliği Protokolü, Milli Kütüphane’de düzenlenen törenle imzalandı. Kütüphanelerin eğitim faaliyetlerinde kullanılmasına imkan tanıyan protokol çerçevesinde, Devlet Tiyatroları sanatçıları tarafından öğretmenlere diksiyon, drama, masal anlatıcılığı ve tiyatro oyunları hazırlama gibi eğitimler de verilecek. 

Bakan Selçuk, Milli Kütüphane benim fakülte yıllarından bu yana geceli gündüzlü sürekli gelip gittiğim yerlerden biridir. Benim için güzel bir hatıra oldu. Bu binanın Türk eğitim ve kültür tarihinde önemli yeri var. Eğitim ve kültürün birlikteliği ve bu birlikteliğin devam ettirilmesi çok önemli. Bu protokoller, protokol olmanın ötesinde gerçekleştirildiği için ayrı bir önem arz ediyor. Bugün imzalayacağımız protokolde müzelerin yanı sıra kütüphanelerinde etkili kullanılmasını istiyoruz. Eğitim ve öğretimi sınıfın biraz dışına taşımak istiyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın sahne sanatları konusunda vereceği eğitim desteği çok önemli

Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin okul dışında da yeni çalışmalar yaparak farklı nefesler almasını istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın sahne sanatları konusunda vereceği eğitim desteği çok önemli. Eğitimde drama faaliyetleri açısından öğretmenlerimizin bu tür çalışmalar yapması sınıftaki performanslarını etkiliyor. Birçok alanda yaptığımız iş birliklerinin ürünlerini alıyor olmamız gerçekten çok önemli. Birçok şey temennilerde kalabiliyor. Bunun ötesine geçebilmek bizi mutlu ediyor. Biz tek bakanlıkmış gibi birlikte uyum içerisinde çalışmanın kıvancını yaşıyoruz. Bu tür çalışmaların devamını diliyorum” diye konuştu.

Devlet Tiyatroları Oyuncuları Öğretmenlere Tiyatro eğitimi verecek

Protokol kapsamında, öğretmen ve öğrencilerin eğitim, kültür, sanat faaliyetlerinde kütüphanelerin etkin kullanılmasının sağlanması, öğretmenlerin sosyal becerilerinin ve mesleki yeterliklerinin geliştirilmesi, başta tiyatro olmak üzere sahne sanatlarına yönelik bilgi ve becerilerinin artırılması amaçlanıyor. Öğrencilerin okuma kültürü, bilgi okuryazarlığına yönelik bilgi ve becerilerinin artırılması ve ücretsiz olarak sinema ile buluşturulması da hedefleniyor. Ayrıca, Devlet Tiyatroları (DT) sanatçıları tarafından öğretmenlere drama eğitimleri verilecek. Böylece öğretmenlerin de tiyatro oyunları hazırlaması ve sahnelemesine destek olunacak. Bakanlığa bağlı okullardaki öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik eğitim drama, Türkçe’nin kullanımı ve diksiyon, akıl ve zeka oyunları, okuma kültürü, bilgi okuryazarlığı, masal anlatıcılığı, tiyatro, tiyatro tarihi, tiyatro oyunu yazarlığı, görsel sanatlar, sahne sanatları, sinema eğitimi alanlarından düzenlenecek.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.