Nefesin Gücü - Reyting TV

Sıradaki içerik:

FEDA”KAR”LIK

e
sv

Nefesin Gücü

124 okunma — 09 Şubat 2021 23:52
avatar

Karya ÖKTEM

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

nefes
malatya oto kiralama

Nefes almak bu hayatta kalmamızı sağlayan en önemli fiziksel aktivite. Yoga, meditasyon veya birçok sağlık konusunda nefes tekniklerinin zihni açmada, vücudu rahatlatmada veya hastayı iyileştirmede etkilerini gösteren ve kanıtlayan birçok çalışma bulunuyor. Sinirlenen, panik atak geçiren, astım krizi veya herhangi bir şok geçiren kişiye acil durum uzmanları ilk önce solunum ve düzenli nefes amaçlı mücadalede bulunuyor.

Oksijeni içimize çektiğimizde vücudumuz için gerekli olan enerji yani ATP akciğerlerimize doluyor ve ordan kan ile tüm vücudumuzu ve organlarımızı dolaşıyor, ardından kirli kısmı karbondioksit ile dışarıya veriyor ve bu döngü böyle devam ederek bizim hayatta kalmamızı sağlıyor. 7 dk dan uzun süre nefessiz kaldığımızda ise beyin ölümü gerçekleşiyor ve hayatımızı kaybediyoruz.

Nefes bu kadar hayati bir değere sahipken, psikolojimiz ve o anki ruh halimiz üzerinde de çok büyük etkileri olduğu yadsınamaz bir gerçek. Araştırmalara göre şaşkınlık, korku veya şok anlarında bile hep nefesimizi düzenli alıp vermeye dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü nefesi tuttuğumuz an o an travma olarak beyne geçiyor. Nefes tutmak veya donup kanmak, o anı ömür boyu yaşamamıza neden oluyor. O nedenle hep o an gereken reaksiyonu vermek en sağlıklısı. İçte tutulan duygu ve tepkiler vücuda uzun vadede zarar vermek dışında bir işe yaramıyor. Bizlere acı ve ızdırap veren şeyler düşünce ve duygularımız değil, onları ifade edemiyor ve dışa zamanında ve doğru şekilde aktaramıyor oluşmuş. Aslında kendimize acı çektiren ve içimizde onları bekleterek kıvrandıran kendimiziz.

Ne istediğini sesli olarak bir nesneye hergün anlatmak, onunla konuşmak, sorular sormak, gerekiyorsa bunları yazarak yapmak… Sorunu net olarak belirlemek, iyi ve kötüyü net olarak ayırt etmek için de yazmak çok verimli bir method. Kafanız karışık olduğunda yazmak, sizi daha disiplinli bir hale getiriyor ve düşüncelerinizi toparlamanızı ve düzenlemenizi sağlıyor. Bazen kafanızda düşündüğünüz şeyi sesli dile getirdiğiniz zaman veya yazdığınız zaman cevabı açıkça kendiniz de görüyor ve veriyorsunuz. Bazen aslında sorun olmadığını ya da istediğinizi sandığınız şeyi istemediğinizi bile fark edebilirsiniz… Yazın ve konuşun…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.