Sıradaki içerik:

Savaşçı yeni sezona yenilenmiş kadrosuyla yeniden merhaba dedi

e
sv

ŞIMARIKÇA HAREKETLER…

avatar

Hasan KAYA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazıda neler var?

İstanbul’u sel basar. Mazgalların temizlenmesi gerekir ama yapılmaz. Savunma, Meteoroloji geç haber verdi.

Deprem olur. Ankara’dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Bakanlar gelir. Büyükşehir’in bütün bürokratlarının haberi olur, gelir. İmamoğlu gelmez. Savunma, çağrılmadım. Davetli değildiniz de bürokratlarınız, helvacı, zurnacı olarak mı toplantıya gittiler.

Makam aracı israfı diye yapılan şow, halk tarafından inandırıcı bulunmadı. Sonrasında yapılan araç kiralama ihaleleri ise mide bulandırdı.

Bu ve buna benzer, örnekleri sayfalarca uzatabilirsiniz. Son olarak da Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalelerine şahit olduk.

Haydarpaşa ve Sirkeci Garları, ilgili kurum sıfatı ile TCDD ihaleye çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve birçok firma dosya alıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ihale dosyasını tam ve eksiksiz olarak tamamlanamıyor ve eleniyor.
Vay efendim, sen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını nasıl elersin…
Sizde ihale dosyasını eksiksiz teslim etmediniz.

Olsun, Biz İmamoğlu’nun Belediye Başkanı olduğu İstanbul Belediyesiyiz, dosyamız eksikte olsa, en az fiyatı biz teklif etmiş olsak da ihaleyi bize vereceksin.

İhale Kanunu, boş ver, kanunu, yasayı, tüzüğü; biz halkın oyları ile seçildik. İhaleyi biz alacağız.

Bu şımarıklığın, hukuk tanımazlığın kendini bilmezliğin ta kendisidir. İstanbul halkı bunun hesabını soracaktır. Evet soracaktır. Sen bürokratlarına, neden dosyayı eksiksiz tamamlamadınız diye sormuyorsun. Ama halk madem bu Belediye ve İstanbul için o kadar önemliydi neden dosyayı tam hazırlamadın? Diye sorar… İkna olmazsa da, demek ki sen dosyayı bilinçli eksik hazırladın, senin maksadın üzüm yemek değil bağcı dövmek diye seçimde hesabı sorulacaklar arşivine kaldırır.

İhale Kanunu, verdim gitti, ahbap çavuş mantığı ile işlemiyor. Kanunu ve nizam çerçevesinde yürütülüyor. İhalede yanlış yapanlara da ağır cezai hükümler içeriyor.

İstanbul Büyük Şehirde yapılacak ihaleleri dikkatlice izlemek gerekiyor. Çünkü İmamoğlu’nun talebi açık açık ihale kayırmacılığı mantığını içeriyor. İhaleyi usulüne uygun dosya hazırlayana ve uygun fiyatı verenlere değil, bana ver mantığı ön plana çıkıyor.

İhaleye itiraz içinde Avukatlar ordusu ile değil de, İstanbul Belediyesinin itiraz etmesi yetiyor… Bunu müteahhit olarak İmamoğlu’nun bilmemesi mümkün değil.

Ama tırnağının içinde peynir kırıntısı görenler, bazen kendini fabrika zannediyor.


 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.