Siyasetin Yalan Rüzgarı - Reyting TV

Sıradaki içerik:

Reyting Tv yazarı olmak istermisin?

e
sv

Siyasetin Yalan Rüzgarı

24 Eylül 2019 11:58

“Kedi yavrusunu yiyeceği zaman fareye benzettiği” gibi siyasi partilerden çeşitli görevler için aday olanların seçim öncesinde bol keseden, hesapsız kitapsız verdikleri sözlerini seçim sonrasında Alzheimer hastaları gibi unuttuklarına şahit oluyoruz.

31 Mart seçimleri öncesinde verilen sözlerin diğer seçimlerde olduğu gibi tutulmaması geleneği hiç değişmedi. En üstten en alt kademeye kadar bütün siyasiler verdikleri sözleri seçimlerden sonra unuttuklarına bir kez daha görmüş olduk.

Meydanlarda milletin gözünün içine baka baka, “Seçimden sonra kimsenin işine son verilmeyecek” diye namus sözü verildiği halde, belediye başkanlığı değişen yerlerde hangi parti olduğu fark etmeksizin kanuna nizama ve insafa uymayan işçi kıyımları yapıldığı haberlerini okuyor, yakın çevremizde yaşananlara da bizzat şahit oluyoruz.

Bu konuda esas dikkati çeken husus partilerin uyguladığı çifte standart uygulamalarına, halkın parti holiganlığı ile benim partimin belediyesi işçi çıkardıysa normal, başka parti çıkarmış ise anormal olarak görmesidir ki. İlkesizlikten uzak, ikiyüzlü bir davranış ile yapılanları desteklemek suretiyle zalimi cesaretlendirmek ise kişinin kendisine, çoluğuna çocuğuna ve topluma yapacağı en büyük kötülüktür.

Kendi bölgemde olduğu için gözlemleme imkânı bulduğum için doğrumu acaba şüphesine düşmediğim belediye başkanlığı el değiştirmiş üç ilçede işçilerin çıkarılması ile ilgili yaşanan tezatları örneklendirmek istiyorum.

Biga Belediye Başkanlığı CHP’den AK Partiye, Çan ve Bayramiç Belediye Başkanlıkları ise AK Partiden CHP’ye geçti.

Yeni seçilen başkanlar geçmiş dönemde alınmış Biga’da 23, Bayramiç’te 60 civarında işçiyi işten çıkardı. Çan’da ise işçi çıkarılmadan yeni seçilen başkanın partisinin eski genlik kolları başkanı ve yandaşlardan 3 kişi işe alındı.

Aynı ilin iki ilçesinde mensubu olduğu partinin belediyesi tarafından işçi çıkarılmasını savunurken, 80 km uzaktaki diğer ilçede rakip parti tarafından çıkarılan işçilerin hakkını savunma gayretine girmesi trajikomik bir hal aldı. Bir insan ayni olayda bir ilçede yanlış dediğine diğer ilçede doğru denmesinin nasıl bir ruh hali ile yapılabildiğini anlamakta güçlük çekiyorum.

Seçmenler ikna olmasak da, siyasilerin her konuda olduğu gibi işçi çıkarılması ile ilgili iki ilçedeki tezat durumlarına verilecek cevapları mutlaka vardır. Ama evlerine gittiğinde aynı soruyu çocukları sorduğunda nasıl bir cevap verdiklerini gerçekten çok merak ediyorum.

Bu belediye başkanlarımız belki de, görev sürelerince çok iyi işler yapacaklardır.

Ama saltanatları sona erdiğinde ise, işlerine son verdiği işçiler vicdanlarını hep rahatsız edecektir. Çıkardığı işçilerin yerine adamlarım diye aldığı işçilerden görecekleri vefasızlık da buna eklendiğinde ise değmediğini anlayacaktır.

Çan’da seçimden sonra işçi çıkardığı gündeme gelmedi. Yeni seçilen başkan liyakatten ziyade partilimiz diye aldığı iki işçi rüşvet istedikleri ortaya çıktığı için istifa ettiler. Belediyede yardımcı olması için güvenerek aldığı bu işçiler, belediyeler çalıp çırpma yeri olduğunu öğrendikleri ve öyle zannettikleri için ellerine fırsat geçmiş iken biz niye yapmayalım dedikleri için kendilerini işe alanları da zor duruma düşürmeleri en güzel, taze ve canlı örnektir.

Bugün işçilerin işlerine son verenler, makam ve mevkii sarhoşluğu ve eyyamcılarının sözleri ile vicdanını rahatlatabilecektir

Ama sırf başka partiden diye kendi yandaşını almak için işten çıkardığı işçinin, eşi, akrabası ve çocuğu ile yüz yüze geldiği veya yalnız kalıp kendini muhasebeye çektiği zaman, vicdanen yaptığı zalimliğinin altında ezilecektir.İşçi çıkarılması sadece Biga, Çan ve Bayramiç’te yaşanmıyor. Ülke genelinde belediye seçimlerinde partisi değişen bütün belediyelerde durum üç aşağı beş yukarı aynı durumdadır. İşçileri çıkaran partinin A veya B olması hiçbir şeyi değiştirmiyor.

Belediye başkanının rahat çalışabilmesi için üst yönetim kadrosunu değiştirmesi ve kendi çevresinden ekip kurması normaldir. Ancak, sokakta çöp toplayarak evine üç kuruş götüren emekçiyi işinden edip, yerine kendi adamını alması kabul edilemez.

Olan güzel ülkeme ve insanlarına oluyor. Beş sene sonra, bu defa gün olup devran değiştiğinde, bugün arkadaşını işinden edip işe girenler, yarın beni işten çıkardılar diye feryat edeceğini unutulmamalıdır. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın rahatlığı ile yapılanları görmezden gelip sessiz sedasız izleyenler de bu çirkefin içinde ya boğulacak ve neden engel olmadın sorusuna muhatap olacaktır.

Herkesin Hak’tan, Halktan yana tavır alması gerekirken, adam sendecilik anlayışı veya küçük menfaatler gereği siyasetin yalan rüzgârına kapılıyoruz. Ama yalan rüzgârı ile yelkenlerini şişirdiğimiz siyasetçilerin rüzgârı, fırtınaya veya kasırgaya dönüştüğü zaman şikâyet etmeye yüzümüz olmayacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.