Uyanış Büyük Selçuklu Reytingleri, Konusu, Oyuncuları! - Reyting TV

Sıradaki içerik:

Kişiye Özel Kupalar

e
sv

Uyanış Büyük Selçuklu Reytingleri, Konusu, Oyuncuları!

2411 okunma — 29 Eylül 2020 02:54
Uyanış Büyük Selçuklu Konusu ve Oyuncuları Uyanış Büyük Selçuklu İlk Bölüm'de Neler Oldu? Uyanış Büyük Selçuklu Reytingleri Nasıl?
uyanis-buyuk-selcuklu-reytingleri
TRT yine muhteşem bir yapıtla reytingleri altüst etti.  Savaş sahneleri, görsel efektleri, müzik, oyuncularıyla Diriliş Ertuğrul tadında bir diziyle bizleri buluşturdu.  Uyanış Büyük Selçuklu reytingleri nasıl? Oyuncuları kimler?  Bölüm Analizi ? Başlıklar halinde inceleyelim.
  • Uyanış Büyük Selçuklu Konusu ve Oyuncuları
  • Uyanış Büyük Selçuklu İlk Bölüm’de Neler Oldu?
  • Uyanış Büyük Selçuklu Reytingleri Nasıl?

Uyanış Büyük Selçuklu Konusu ve Oyuncuları

Dizi, 11. Yüzyılda büyük bir devletin Selçukluların Sultan Melikşah ve Ahmet Sencerin destanını anlatıyor.
Dizinin oyuncu kadrosu, savaş sahnesi gerçekten çok güzeldi.
Uyanış Büyük Selçuklu Oyuncuları! Başrollerini Buğra Gürsoy, Ekin Koç, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Osman Sonat gibi birbirinden değerli isimler paylaşıyor.

Uyanış Büyük Selçuklu İlk Bölüm’de Neler Oldu?

Sultan Alparslan oğlu Melikşah ve ordusuyla Benzemin Kalesini alır. Melikşahın Hatunu Başulu, iftira atılarak saraydan sürgün edilir, Melikşah onu saklar ve bir oğlan dünyaya getirir. Melikşah döndüğünde oğlu olduğunu ama hatunu Başulunun öldüğünü öğrenir, benim için sürgüne razı oldu oğlumuz Tapara hasret gitti diyerek, evin bahçesindeki mezarına gider. Başında iken oğlunu kucağına alır ve hatununun istediği gibi adını Ahmet koyar. Emir Haci Nizamülmülk yanına gelir, Sultan Alparslan zehirli ok ile şehadete erdiğini hemen tahta çıkması gerektiğini söyler. Oğlunun varlığından haberdar olurlarsa onun öldürüleceğini söylemesi üzerine Melikşah Sultan gözyaşları ile oğlunu Haci Nizamülmülk e emanet eder. Haci oğluna Berat hazırlayacağım olurda birgün ihtiyaç duyarsan ortaya çıkaracağım der.
Aradan 18 yıl geçer, Haci (Nizamülmülk) Ahmetin adını değiştirip Sencer koymuştur, Sencer, Bataniler Mezhebinin içine sızmıştır, içerideyken Sultan Melikşaha süikast düzenleneceğini öğrenir, yanına Arslantaş gelir birlikte Saraya giderler. Seferden dönen Sultana pusu kurulur ve Sencer ile Alpleri kurtarır. Sultan Melikşah, beni kurtaran yiğidi getirin der, Haci, Sencerin tanımış ve Sultana götürmüştür,Sencer ise daha 8 li yaşlarında iken Haci onun bir Sultan oğlu olduğunu söylemiş ama asla ortaya çıkmaması gerektiğini de anlatmıştır. İlk defa Sultan babası ile karşı karşıya gelen Sencer, hayatını kurtardığı için kendi atının oğlunu Sencer e hediye eder.

Sarayda düşman çoktur onlardan biride Emir Hasandır

Sultan Haci ile Tacilmülke Suikasti kimler düzenlemiş araştırın emrini verir, suikastte ölenlerden birinin üzerinde Anadolu Türkmenlerinin tamgasını görürler. Sultan Melikşah, Süleyman Şah oğlu Kılıçaslanı rehin almıştır ve kardeşinin getirilmesini sorgulanmasını ister, bunun için oğlu Melik Tapar ve Sencerin görevlendirir,iki kardeş ilk defa yanyana gelirler.
Türkmen Obasına Kılıçarslanın, Sarayda tutulduğu haberi, kardeşi Elçin hatuna söylenir.
Hasan, Bataniler in başıyla konuşur, Türkmenlerden şüphelenirler ve Sultanın Kılıçarslanın kardeşini sorgulama yapmak için oğlu Melik Taparın almaya gideceğini söyler, Baş, o halde Sultan Melikşaha bir ders verelim diyerek suikast hazırlarlar.
Sarayda ise Sultanın validesi Seferiye Sultan ile Sultanın hatunu Terken hatun taht savaşı verirler, Terken hatun bir oğlunu kaybetmiştir, hamile olan Terken hatun neredeyse her istediğini Sultana yaptırmaya çalışır.
Sencer pazar yerinde Emir Lüteberin kızına aşık olur.
Sencer, yolculuktan önce Kınık Obasına annesinin yanına gelir. Annesi gerçekte ölmemiş, Sultana öldü demişlerdir. Annesiyle hasret gideren Sencer, Saraya gelir, gerçekte abisi olan Melik Tapar ve alplerle yola çıkarlar, Türkmen Obasına giderler, Sultanımızın fermanı ile Kılıçarslanın kardeşini sorgu için almaya geldik der. Elçin hatun gelir kardeşi benim ne için sorgulanacakmışım diye sorar, Sultanımıza kurulan suikaste yakaladığımız adamlarda sizin tamganız vardı o nu soracaktır der.
Sencer, Sultanız kan dökülsün istemez, Elçin hatun bu işte bir dahilimizin olmadığını anlatırız diyerek gitmeyi kabul eder.
Yolda Bataniler in tuzağına düşerler.
Sultan Melikşah rüyasında Baş Ulunun mezarını boş görür, uyanınca mezarına gider ve yanına Haciyi çağırtır ona oğlum nerede diye sorar.
Gerçekten harika bir bölümdü, reytingin ise tavan yaptığına eminim. Hepimiz isimlere çok yabancıyız ama izledikçe alışacağız.
Bakalım haftaya Melik Tapar ve Sencer tuzaktan Kurtulabilecek lermi?
Haci Nizamülmülk oğlunun yerini Sultana söyleyecek mi?

Uyanış Büyük Selçuklu Reytingleri

28 Eylül pazartesi akşamı Trt 1 ekranında ilk bölümü yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu reytingleri merak konusu. Bütün dizi reytingleri için burayı tıklayarak kategorimize ulaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.